Kayyumları protesto eden avukatlara polis saldırısı

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyesi eş başkanlarının görevden alınması ve yerlerine kayyum atanmasını protesto etmek isteyen avukatlara polis saldırdı.

20 Ağustos 2019 17:44
Paylaş

HDP belediyelerine kayyum atanmasını protesto etmek için İstanbul Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen avukatlara polis saldırdı. Polis, adliye önünde değil meydanda açıklama yapılabileceğini söyledi, avukatlar bu duruma itiraz edince polisin saldırısı ile karşılaştı. Avukatlar “Nasıl Mardin, Van, Diyarbakır direniyorsa, İstanbul direniyorsa, direnmeye devam edeceğiz" dedi.

Çok sayıda kitle örgütünün de destek verdiği açıklamada, polisin saldırısı nedeniyle HDP Milletvekili Ahmet Şık yaralandı.

"BU KARANLIK DAĞITILACAK"

Polisin saldırısının ardından Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil kısa bir konuşma yaptı. Yeşil, yaşanan müdahaleye tepki göstererek "Düşünce ve ifade özgürlüğünü kullanma hakkımızı şimdi burada kalkan, yumruk, tekmelerle engellediler. Vekillerimizden Ahmet Şık’ı özellikle hedef alıp yaraladıklarını bizzat gördük. Biz anayasaya aykırı olan bu başsavcılık kararını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Daha önce adliye önünde açıklamalar yaptık, bugün de sadece onu yapacaktık ancak mevzu Kürt ise, ‘hak’ Türkiye'de kaybolmuş bir kavram. Ama bu karanlık dağıtılacak" diye konuştu.

"DİRENMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Daha sonra HDP Milletvekili Züleyha Gülüm söz aldı. Gülüm, "Bugün burada olanlar Türkiye’nin dört bir yanında Kürt illerinde olanların küçük bir örneğidir. Van, Mardin, Diyarbakır’da kayyum faşizminin kararını protesto etmek isteyen arkadaşlarımız aynı bugün olduğu gibi müdahaleyle karşılaştılar. Bu ülke baskıyla, otoriteyle, faşizmle yönetiliyor. Her yerde demokratik hakkını kullanan insanlara, AKP-MHP faşist bloğunun karşısında olanlara, her yerde saldırılıyor. Üstelik mahkeme kararına rağmen savcı da hükümet de kararı tanımıyor. Baskıyla yönetmeye çalışıyorsunuz, nasıl Mardin, Van, Diyarbakır direniyorsa, İstanbul direniyorsa, direnmeye devam edeceğiz" dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

TYS’den Ayşegül Tözeren ve Aydın İleri'ye destek

SONRAKİ HABER

Hatay'da 25 farklı noktada orman yangını çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa