19 Ağustos 2019 22:23
Son Güncellenme Tarihi: 23 Ağustos 2019 20:25

CNN Türk yayınında bölge halkına "cahil" diyerek hakaret etti, kayyumu savundu

CNN Türk yayınına bağlanan Coşkun Başbuğ, HDP'ye oy verenler için "cahil" dedi. Diyarbakır Barosu, halka hakaret eden Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu.

CNNTürk'ün canlı yayınından ekran görüntüsü alınmıştır.

Paylaş

"Güvenlik uzmanı" sıfatı ile CNN Türk canlı yayına bağlanan Coşkun Başbuğ, kayyum atamalarını “O bölgede oy sandığından çıkanı irade olarak görmemek gerekiyor, birçoğu baskı ve korkudan oy veriyor” sözleri ile savunup, bölge halkına “cahil” diyerek hakaret etti.

İçişleri Bakanlığı’nın HDP’li Van, Diyarbakır ve Mardin büyükşehir belediyelerine kayyım ataması sonrasında “güvenlik uzmanı” sıfatı ile CNN Türk canlı yayına bağlanan Güvenlik Uzmanı Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, kayyum atamalarını savunup, iradelerini hiçe saydığı bölge halkına “cahil” diyerek hakarette bulundu.

Başbuğ, "Belediyelerin kazanıldığı seçimleri de endişeyle karşılıyorum. Konuşmamın başında vurgulamıştım, o bölgede görev yaptığım dönem olduğunu. Orada görev yaptığım dönemlerde bizim seçim süresince karşılaştığımız husus şu; oy sandığından çıkan sonuçları irade olarak görmemekte yarar var.

Oradaki insanlarımızın birçoğu baskı ve korkudan, birçoğu da cehaletinden dolayı böyle sonuçlar çıktı seçim sonuçlarından. Oy pusulalarında her partinin farklı yeri olur. Oradaki halka, cahil insanlarımıza ‘Pusulayı vuracağı mühre ip bağlayıp bir ucunu pusulanın başına koy; diğerini de nerede bitiyorsa oraya vur mührünü’ diyen yapılar vardı. Zannetmeyin ki oradaki insanlarımız gerçekten sağlıklı bir değerlendirme yapıyor, sandığa yansıtıyor" ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR BAROSU BAŞBUĞ HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Diyarbakır Barosu, “güvenlik uzmanı” sıfatı ile CNN Türk canlı yayına bağlanarak kayyum atamalarını “O bölgede oy sandığından çıkanı irade olarak görmemek gerekiyor, birçoğu baskı ve korkudan oy veriyor” sözleri ile savunup, bölge halkına ‘cahil’ diyerek hakaret eden Coşkun Başbuğ hakkında suç duyurusunda bulundu.

Twitter hesabından konu ile ilgili açıklamada bulunan Diyarbakır Barosu şu ifadeleri kullandı: “19.08.2019 tarihinde Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediyelerine kayyum atanmasından sonra Coşkun BAŞBUĞ isimli bir şahıs CNN TÜRK yayınında HDP’ye oy veren seçmeni kastederek Kürt Halkını aşağılayıcı ve hakaret içerecek şekilde söylemlerde bulunmuştur. Kürt Halkına hakaret eden ve aşağlayan Coşkun BAŞBUĞ  isimli şahıs hakkında Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak 22.08.2019 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuş olduk. Diyarbakır Barosu İnsan Hakları Merkezi olarak Kürt Halkına hakaret eden ve aşağlayan bu şahsın cezalandırılması için açılan soruşturmanın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Şirketlerin cirosu yüzde 12,3 arttı

SONRAKİ HABER

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Vatandaş istemiyor, erken seçim yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa