19 Ağustos 2019 22:24

Şirketlerin cirosu yüzde 12,3 arttı

Sanayi, hizmet ve ticaret sektörlerinde ciro artarken, krizin derin hissedildiği inşaat sektöründe ciro yüzde 26,8 azaldı.

ARŞİV | Fotoğraf: DHA

Paylaş

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin toplam ciroları, sanayi, hizmet ve ticaret sektörlerindeki artışlarla, haziranda yıllık bazda yüzde 12,3 yükseldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre sektörlerin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış toplam ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1,5 azaldı.

İNŞAAT CİROSUNDA BÜYÜK DARALMA

TÜİK’in açıkladığı “Ciro endeksleri, haziran 2019” verilerine göre, yıllık bazda ciro;

■ Sanayi sektöründe yüzde 13,9,

■ Hizmet sektöründe yüzde 22,4,

■ Ticaret sektöründe yüzde 15,1 artarken,

■ İnşaat sektöründe yüzde 26,8 azaldı,

TÜİK’ten yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi, 2019 yılı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,9 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 4,5 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi, 2019 yılı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 26,8 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış inşaat ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 6,1 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi, 2019 yılı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi, 2019 yılı haziran ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 22,4 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış hizmet ciro endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı.”

PERAKENDE SATIŞ YILLIK YÜZDE 12 AZALDI

Perakende satış hacmi haziranda geçen yıla göre yüzde 1,2 azalırken, aylık bazda ise yüzde 2,3 arttı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi haziranda yıllık yüzde 1,2 azalırken, aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,7, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 1 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 2,3 azaldı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 haziran ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,6 arttı. Aynı dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 17,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 16,5 arttı. (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İHD: Metris R Tipi Cezaevinde yaşanan insanlık dışı uygulamalara son verin

SONRAKİ HABER

CNN Türk yayınında bölge halkına "cahil" diyerek hakaret etti, kayyumu savundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...