Çal Ovası mandıraya kurban mı ediliyor?

Denizli Çal'da bulunan bir süt işleme tesisinin atık sularını arıtmadan Baklan Ovasına salması bölgede yaşayan ve tarımla uğraşan köylüleri isyan ettirdi.

16 Ağustos 2019 12:43
Paylaş

Denizli’nin Çal ilçesi, İsabey Mahallesi halkı süt işleme tesisinden Baklan Ovasına salınan atık sular nedeniyle isyanda. Vatandaşlar mandıranın arıtma tesisi kurarak atık suları ıslah etmesini istiyor. 15 yıldır faaliyet gösteren ve günlük ortalama 150 ton süt işlediği tahmin edilen mandıranın kurulduğu yıldan bu yana atık suları arıtmadan Baklan Ovasına saldığı iddia ediliyor.

Denizli Çal’a bağlı İsabey Mahallesi’nde yaşanan sorun ile ilgili Ayna Haber’e konuşan vatandaşlar, “Atık kanalı boyunca özellikle de sıcak havada dayanılmaz dereceye ulaşan atık suyun kokusu, tarlada çalışan işçilerin kusmasına sebep verecek kadar büyük bir rahatsızlık yaratıyor. Kokunun yanı sıra çevrede bulunan bitkilerin kurumasına, hayvanların ölmesine ve atık suyun yeraltı sularına karışması tehlikesine sebep olan atık su salınımı, bütün uyarılara rağmen devam ediyor” diyerek şikayetlerini ifade etti.

Atık suyun taş boruları bile erittiği gözlenen bölgede doğal yaşamın ve insan hayatının tehlikede olduğunu vurgulayan İsabey Mahallesi halkı, bütün uyarı ve şikayetlere rağmen mevcut mandıra firmasının sessiz kalmasına tepkili.

“ÖNLEM ALINMASI İÇİN ÖLMEMİZ Mİ GEREKİYOR”

Atık su nehrinin yanında tarlası bulunan Raşit Gündüz, “Bu tehlikenin son bulması için illa ki bir can kaybının yaşanması mı gerek” diyerek tepkisini dile getirdi. Kanalın iki yakasında da çürüyen bitki örtüsünün, can çekişerek ölen hayvanların bulunduğunu bizzat gösteren Gündüz, ayrıca bu suyun yeraltı sularına karışması ihtimalinin de yüksek olduğunu ifade etti. Raşit Gündüz, köyün su ihtiyacının yeraltı sularından temin edildiğini dile getirdi. Ayrıca yeraltından çıkarak sulama yapılan tarlalardaki ürünlere de bu zehirli atıkların sirayet ettiğini iddia eden Gündüz, tüm şikâyetlerin sonuçsuz kaldığını, kurum sahibinin siyasi gücünün bütün girişimleri sonuçsuz bıraktığını savundu. Tüm kurumlara başvurduğunu hatta imza topladıklarını söyleyen Raşit Gündüz girişimlerin geçiştirildiğini söyledi.

“İŞLETME ARITMA SİSTEMİ KURMAK İSTEMİYOR”

Asıl meselenin işletmenin arıtma sistemini yapmak istememesinden kaynaklandığını dile getiren Çiftçi Raşit Gündüz, kurumun devletten arıtma için para yardımı aldığını, ancak bu parayla göstermelik bir tesis kurarak asıl parayı üretimde kullandığını iddia etti. İşletmenin buradaki köyler sayesinde para kazandığını ifade eden Raşit Gündüz, kendi zenginliğini bölge insanına borçlu olan şirketin halka kötülük yapmaya devam ettiğini söyledi. İsabey halkı olarak işletmenin kapatılması gibi bir gayelerinin olmadığını vurgulayan Gündüz, tek istediklerinin arıtmanın sağlıklı şekilde yapılması olduğunu, doğaya zarar veren bu tehlikenin artık canlarına tak ettiğini söyledi.

“YER ALTI SULARI ZEHİR SAÇIYOR”

İsabey Mahallesi’nde yaşayan Çiftçi Adem Tokatlı ise, kendi pancar tarlasından çektiği yeraltı suyunu göstererek, mevcut sudaki kokunun ve acılığın, atık suyun yerdeki suya karışmasından kaynaklandığını iddia etti. Çıkan suyla mahsullerini suladıklarını söyleyen Adem Tokatlı, köyün içme suyunun da yeraltından çıkarıldığına dikkat çekti. İşletmenin daha fazla kâr gözeterek arıtma işlemine yanaşmadığını ifade eden Adem Tokatlı, “İnsan hayatı bu kadar ucuz olmamalı” dedi.

“MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Konuşmalar sonrasında çiftçi Adem Tokatlı’nın tarlasından çekilen yeraltı suyunu yanlarına alan çiftçiler, bu numunenin test edileceğini belirtti. Çiftçiler ayrıca bu işteki tüm engelleme ve geçiştirme girişimlerine karşı sonuna kadar mücadele edeceklerini söyleyerek, duyarlı insanlardan ve yetkililerden destek beklediklerini dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Beyazıt Meydanı, Turgut Cansever’in ödüllü projesi temel alınarak düzenlenecek

SONRAKİ HABER

Cim bom 21 yıl sonra Kadıköy'de kazandı | Fenerbahçe 1 - 3 Galatasaray

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...