16 Ağustos 2019 14:43
Son Güncellenme Tarihi: 16 Ağustos 2019 15:10

Kuzey Kore, askeri tatbikatlar nedeniyle Güney Kore ile müzakereleri sonlandırdı

Kuzey Kore, askeri tatbikatlar nedeniyle Güney Kore ile müzakereleri sonlandırdı. Güney Kore de Kuzey Kore'nin Doğu Denizi'ne iki kısa menzilli balistik füze fırlattığını bildirdi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore), askeri tatbikatlar yapan Güney Kore ile müzakereleri sonlandırdı. Ardından da yeni bir füze denemesi gerçekleştirdi. Güney Kore ordusundan yapılan açıklamada, “İki ne olduğu belirlenemeyen obje yerel saatle 08.00’de fırlatıldı ve 30 kilometre yüksekliğe ulaşarak 230 kilometre yol katetti” denildi.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Kuzey Kore, son bir ayda 6 füze denemesi gerçekleştirdi. Kuzey Kore, ABD ve Güney Kore’nin geçen hafta başlayan ortak askeri tatbikatını kınamış ve bunu bir ‘savaş hazırlığı’ olarak nitelendirmişti. Kuzey Kore yönetimi tatbikatın, ABD Başkanı Donald Trump ve Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile yaptığı anlaşmalara da aykırı olduğunu belirtmişti. 

GÜNEY KORE: İKİ BALİSTİK FÜZE FIRLATILDI

Güney Kore ordusu, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) Doğu Denizi'ne iki kısa menzilli balistik füze fırlattığını bildirdi.

Ordu tarafından yapılan açıklamada Kuzey Kore'nin doğu kısmında iki balistik füze denemesi yaptığı, 30 kilometre irtifaya ulaşan füzelerin 230 kilometre uçtuktan sonra Japonya ile Kore Yarımadası arasındaki Doğu Denizi'ne düştüğü belirtildi.

Açıklamada, Kuzey Kore'nin füze denemelerinin, Güney Kore ve ABD tarafından yakından takip edildiği ve her türlü gelişmeye hazır olunduğu ifade edildi.

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in konuyla ilgili bilgilendirildiği ve Kuzey Kore yönetiminin bölgede tansiyonu artırıcı adımlardan kaçınması konusunda uyarıldığı da belirtildi. Bugünkü deneme, Kuzey Kore yönetiminin 25 Temmuz'dan bu yana yaptığı 6'ncı füze denemesi oldu.

Öte yandan Japonya Savunma Bakanlığı füzelerin Japon karasuları ya da münhasır ekonomik bölgesine ulaşmadığını bildirdi.

"GÖRÜŞMELERİN TEKRAR BAŞLAYACAĞINI DÜŞÜNMEK ANLAMSIZ"

Bu arada Yonhap ajansının, Kuzey Kore'nin resmi KCNA ajansına dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore'nin Güney ile müzakerelere devam etme düşüncesi taşımadığı ve görüşmelerin, Güney Kore ile ABD ortaklığındaki tatbikatlar bittiğinde tekrar başlayacağını düşünmenin "anlamsız" olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Şu an ne hissettiğimizi anlayabilirler. Güney Koreli yetkililerle konuşacak bir şeyimiz de onlarla tekrar(müzakerelere) oturma düşüncemiz de yok” ifadelerine yer verildi.

Kuzey Kore yönetimi daha önce de Seul yönetiminin ABD ile yürütülen askeri tatbikat için "makul bir mazeret" sunmadığı sürece diyaloğun devam edemeyeceğini belirtmişti.

GÜNEY KORE VE ABD'DEN ORTAK ASKERİ TATBİKAT

ABD ve Güney Kore arasında 5 Ağustos'ta, “19-2 Dong Maeng” ismi verilen ortak tatbikatın başladığı belirtilmişti. Müttefiklerin, Kore Yarımadası'nda oluşabilecek beklenmedik durumlarla başa çıkma kabiliyetlerini geliştirme amacını taşıyan tatbikatın, 20 Ağustos'a kadar sürmesinin beklendiği ifade edilmişti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 16 Temmuz'da yaptığı açıklamada, “19-2 Dong Maeng” tatbikatının yapılması halinde Kuzey Kore'nin, ABD ile çalışma düzeyindeki müzakerelere yeniden başlama konusunda varılan anlaşmayı tekrar gözden geçireceğini belirtmişti.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığından 6 Ağustos'ta yapılan açıklamada, Güney Kore ile ABD'nin ortak tatbikatlarının, taraflar arasındaki barış görüşmelerine aykırı olduğu kaydedilmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Marmara'da sıcaklık azalıyor

SONRAKİ HABER

Sanayide çarklar durdu: Üretim geçen yıla göre yüzde 9,6 azaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...