14 Ağustos 2019 17:14

Fındıklı Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali kortej yürüyüşüyle başladı

Fındıklı Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali yöre kültürünü yansıtan birçok canlandırmanın olduğu kortej yürüyüşüyle başladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Fındıklı Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali Tahiroğlu Köprüsü’nde toplanan çok sayıda kişinin Hayati Aykut Parkı’na yürüyüşüyle başladı. Kortej yürüyüşü üzerinde yöre kültürünü tanıtan canlandırmaların da yer aldığı araçlar eşliğinde gerçekleştirildi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahin Çervatoğlu sözlerine teşekkürlerle başlayarak; “Bugünlerde medyada karşımıza Kaz Dağları çıkıyor. Altını birileri yerin altında arıyor. Bizim altınımız yeşil, yerin üstünde. Yerin altındaki altını istemiyoruz” dedi.

Çanakkale’de mücadele edenlere selam gönderen Fındıklı Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali; “Gelin, ölüler altın takmaz yerin üstündeki yeşil altını koruyalım. Yer altındaki altınları çıkarmayalım, dursun orda” diyerek doğanın rant için talan edilmesine karşı tavrını ortaya koydu. “Fındıklı’da mecimiz var” diyen Çervatoğlu, mecinin tanımını kendine özgü bir tarzda yaptı: “Meci nedir? Dayanışmadır, kardeşliktir, barıştır, özgürlüktür. Meci nedir? Eşitliktir, kadının erkekle omuz omuza mücadele ettiği anlardır. Meci çocuklarımıza aktaracağımız kültürümüzdür. Bize unutturulmaya çalışılan kültürümüzdür” diyerek sözlerini noktaladı.

Çervatoğlu’dan sonra söz alan CHP İl Başkanı Saltuk Deniz; “İmece geleneğine, dayanışma geleneğine en çok sahip çıkan ve bunu göstererek Fındıklı’nın yaşam alanlarının yağma edilmesine izin vermeyen, derelerini koruyan Fındıklı’nın yiğit halkını saygıyla selamlıyorum” diyerek kalabalığa kısa bir konuşma yaptı.

Festivalin onur konuğu olan Eski Fındıklı Kaymakamı İsmail Maden ise şunları söyledi; “Bundan 38 yıl evvel Fındıklımızda Yeşil Altın Gümüş Deniz Festivali’ni başlattık. O gün ki açılış konuşmamı bugün gibi hatırlıyorum. Ha deyip sırtımızı Fındıklımıza dayamışız. Fındıklımız en önde diye girmişiz bu horona. Horon çemberimiz ne kadar kalabalık olursa, sesimiz o kadar gür çıkar. Türkiye’nin sekiz ilinde dolaştım görevli olarak ama hiçbiri bende Fındıklı kadar iz bırakmadı. Sadece yeşilin bin tonu, temiz denizi, gümüş ırmakları değil beni cezbeden insanlarının hür iradeli olması. İradelerini hiç kimselere ipotek etmemesi.”

Ardından söz alan ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş; “ Fındıklı’ya neşe gelmiş, Fındıklı’ya özgürlük gelmiş, Fındıklı’ya güzellik gelmiş, Fındıklı’ya eşitlik gelmiş, kardeşlik gelmiş, Fındıklı’ya Ercüment Şahin Çervatoğlu gelmiş” diyerek Nazım Hikmet’in bir şiiri ile halkı selamladı.

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan ise “Tarihi bir ana tanıklık ediyorum çok mutluyum, farkındayım. Protokol selamlamayacağım çünkü biz başkanımla konuştuk protokolü tarihin çöpüne atan bir festival olsun bu” diyerek kalabalığı selamladı. 

Festival programı Hayati Aykut Parkı’nda saat 18:00’da açık sahne etkinlikleriyle devam edecek. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakan Pakdemirli'den Hasankeyf'teki tarih katliamına konfor kılıfı

SONRAKİ HABER

CHP Milletvekili Haluk Koç: Yarattıkları siyaset batağında tükensinler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...