14 Ağustos 2019 15:52

Almanya’da ekonomi yüzde 0.1 küçüldü

Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış gayrisafi yurt içi hasıla, yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 daraldı.

Fotoğraf:  Land Rover MENA/Flickr (CC BY 2.0)

Paylaş

Almanya Federal İstatistik Ofisinin (Destatis) verilerine göre, Almanya’da mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH), bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,1 azaldı. Beklenti ekonominin yüzde 0.2 daralacağı yönündeydi.

Böylece Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü büyük ekonomisi bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 0.4 büyümesinin ardından otomotiv sanayisinde yaşanan sorunların, özellikle ABD ve Çin arasında yaşanan ticaret ihtilafların ve Brexit’e yönelik belirsizliklerin Alman ihracatını etkilemesiyle ikinci çeyrekte küçülmüş oldu. Çeyrek bazda ele alındığında, büyümeye olumsuz katkı dış ticaretten geldi. İkinci çeyrekte ihracat ithalattan daha güçlü düşüş gösterdi. Bu da GSYH üzerinde olumsuz bir etki yaptı. Bu dönemde hane halkının nihai tüketim harcamaları ve nihai kamu harcamalarının artması büyümeye olumlu katkı yaptı.

İkinci çeyrekte takvim etkisinden arındırılmış yıllık GSYH artışı yüzde 0.4 seviyesinde kaydedildi. Almanya’da ekonomi geçen yıl yüzde 1.4 büyüdü. Alman hükümeti ve AB Komisyonu, bu yıl ise büyümenin yüzde 0.5’te kalmasını bekliyor. (AA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Cami saldırısından sonrası İsveç ve Norveç birbirini suçladı

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa