14 Ağustos 2019 15:12

Yerli-milli ekonomi tablosu: Yerli şirketler kapandı, yabancı şirketler kuruldu

2019’un ilk 7 ayında 7 bin 837 adet yerli sermayeli şirket kapandı, yabancı sermayeli 8 bin 661 adet şirket kuruldu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2019 yılının ilk 7 ayında 7 bin 837 adet yerli sermayeli şirketin kapandığını, ülkemizde tamamının yabancı uyruklulara ait olan 8 bin 661 adet şirketin kurulduğunu açıkladı. CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in 2019 yılı itibarıyla kapanan, devredilen ve birleşen yerli ve yabancı firma sayısına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yöneltmiş olduğu yazılı soru önergesine yanıt Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’dan geldi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) verilerine göre ülkemizde 01.01.2019 - 29.07.2019 tarihleri arasında; kurulan şirket sayısının 47 bin 78, kapanan şirket sayısının 7 bin 837, birleşme işlemi ile başka şirkete devir olan şirket sayısının 853, birleşme işlemi ile başka şirketi devir alan şirket sayısının 763 olduğunu açıkladı. Ortaklarının tamamı yabancı uyruklu olarak ise 8 bin 661 şirket kuruldu.

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılında başlayan krizin firmalar ve şirketler üzerinde etkisinin görüldüğünü ve ülkemizin çok sayıda şirketin konkordato başvurusu yaptığını hatırlattı. Gürer, “Binlerce işçinin işsiz kalıp, önemli şirketlerin kapanma ve el değiştirme süreci yaşadığı süreçte bile sadece pembe tablo çizmekle meşgul bir ekonomi anlayışı ile sorunlar çözüm bulmaz. Yapısal sorunlardan öte yaşanan krizin etkilerini aşacak desteklerin işletmelere verilmesi gerekir. Üretimi artırmak ve maliyetleri düşürmek için işletmelere katkı gerekir ancak seçimden sonra yapılan zamlar dahi işletmeleri doğrudan etkilemektedir. Bir an önce israftan vazgeçip gereksiz harcamalardan kaçınarak sorunlarla mücadele gerekir. AKP iktidarı, sorunun büyük ve derinliğine rağmen, gerekli ve ihtiyaç olan düzenlemelerde dahi yetersiz kalmaktadır. Elektrik ve doğal gaz zamları, akaryakıt fiyatları her kesimi mağdur etmektedir” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Avukat Ahmet Çevik: KHK’liler bir an önce işlerine dönmeli

SONRAKİ HABER

Erdoğan: CHP'li belediye başkanları gerçek yüzlerini gösterdiler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa