14 Ağustos 2019 03:03

Tekstil işçisi: Bayram işçiye değil patrona güzel

“Ülkede ekonomik kriz yok, ekonomimiz çok iyi” diyenlerin karşısında işçiler, yaşamın her alanında ekonomik daralmayı hissediyor.

ARŞİV | Fotoğraf. DHA

Paylaş

Bir tekstil işçisi
Kayseri

Kayseri’de bir tekstil fabrikasında 17 yıl çalıştıktan sonra işten ayrılmak zorunda kalan işsiz bir işçiyim. Öncelikle, “Ülkede ekonomik kriz yok, ekonomimiz çok iyi” diyenlerin karşısında, işçilerin yaşamının her alanında ekonomik daralmayı hissettiğini söyleyerek sözlerime başlamak isterim.

17 yıldır aynı fabrikada çalıştığımdan dolayı birçok işçi arkadaş ile tanışma fırsatım oldu. Çok farklı insanlar tanıdım yani. Kimi benim gibi uzun yıllar çalıştı kimi de çeşitli nedenlerden ötürü kısa bir süre çalışıp gitmek zorunda kaldı. Bunca yıllık işçilik hayatımda gördüğüm, işçilerin tamamına yakınının Kurban Bayramı’nda kurban kestiği veya kesmek istediği olmuştur. Son yıllarda geçinmenin zorlaştığını ve cebimize girenin, çıkana oranla azaldığını çok net bir şekilde ifade edebilirim. Bundan doğru çevremde de birçok işçi arkadaşımın kurban kesemediğini söyleyebilirim. Ancak bunun sebebi yalnızca kurbanlık fiyatlarının artması değil. Bir yıl içerisinde hayatımızda yeri olan her şeye, yani temel tüketim maddelerine zam gelmesidir. Yani geçinmek zorlaştıkça kurbanlık alacak para da biriktiremiyoruz. Çoluk çocuk masrafları derken bayram zehir oluyor işçilere, bayram patronlara güzel.

"ŞATAFATINIZ BATSIN"

Gelelim işçinin geçinmekte güçlük çektiği bu günlerde “Ülkemizin ekonomisi iyi” diyenlere… İktidara yakınlığı ile bilinen bir TV kanalının haberinde ülkede 8 milyon işsiz olduğunu söylüyorlar. Aileleri ile bu sayı katlanarak artıyor. Açlık sınırı 2 bin lira. Bu veriler ülkenin ekonomisinin iyi olduğunun verileri mi? Bu söylemde bulunanlar aylık 2 bin liraya geçinsinler o zaman. Ülkenin ekonomisi ne zaman kötüye gitse faturası hep biz işçilere kesiliyor. Son olarak diyeceğim o ki patronlar şatafatlı hayatlarından hiçbir şey kaybetmezken bizim soframızdan ekmeğimiz azalıyor, kurban kesmek hayal oluyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Kamu işçisinden Türk-İş'e: Ne oldu da yüzde 8’e imza attınız?

SONRAKİ HABER

Eskişehir'de orman yangını: 8 kişi dumandan etkilendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...