13 Ağustos 2019 15:07

Elde kalan kurbanlığı Et ve Süt Kurumu alacak

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü, Kurban Bayramında satılmayan ve besicilerin elinde kalan kurbanlıkların kurum tarafından satın alınacağını açıkladı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Et ve Süt Kurumu (ESK) Genel Müdürlüğünce Kurban Bayramı dolayısıyla pazarlara getirilen ancak yetiştiricilerin elinde kalan kurbanlıkların, kurum tarafından satın alınacağı bildirildi.

Kurumdan yapılan yazılı açıklamaya göre canlı ağırlık ortalaması 400 kilogram ve üzeri, besi kondisyonu yüksek erkek sığırların canlı tartımlarından yüzde 8 tokluk firesi düşülecek. Elde edilen ağırlık 17 lira ile çarpılarak fiyatlandırılacak. Canlı ağırlık ortalaması 320-399 kilogram arası erkek sığırlar için ise aynı yöntemle elde edilen ağırlık 16 lira ile çarpılacak.

Ayrıca 2’nci ve 3’üncü kalite dişi kesimlik sığırların satın alma işlemleri ise canlı değil kurumun mevcut cari alım kriterleri ve fiyatları dikkate alınarak gerçekleştirilecek. Küçükbaş hayvanlarda ise tokluk firesi düşülmeyecek. Tokluların canlı kilogramları 14 lira, koyunların canlı kilogramları 12.5 lira, keçilerin canlı kilogramları 10 lira üzerinden satın alınacak. (Ankara/AA)

ÖNCEKİ HABER

İtalya’da hükümet krizi: Sağ partiler erken seçim için birleşti

SONRAKİ HABER

Diyarbakır'da Silvan'da silahlı kavga: 5 ölü, 8 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa