13 Ağustos 2019 08:32

Brezilya’da Bolsonaro’nun oğlunun büyükelçi atanmak istenmesine tepki

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun oğlunun ABD Büyükelçisi olarak atanmasını engellemek için savcılar harekete geçti.

Fotoğraf: Agência Brasil/Flickr (CC BY-SA 2.0)

Paylaş

Brezilya'da aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro'nun oğlunun ABD Büyükelçisi olarak atanmasını engellemek için savcılar harekete geçti.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Brezilya Cumhuriyet Başsavcılığı, federal mahkemeden bir kişinin diplomat olabilmesi için 3 yıl yurt dışında görev yapmış olması kararını çıkartması talebinde bulundu.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, oğlu Eduardo'yu Washington Büyükelçiliği görevine geçen ay aday göstermişti, bu adım ülke içinde büyük tepkiyle karşılanmıştı.

Eduardo Bolsonaro'nun sadece 4 aylık dış ilişkiler tecrübesi olduğu belirtilen savcılık başvurusunda, “Diplomasi tecrübesi olmayan bir kişinin atanması ulusal çıkarları ve gizli bilgileri riske atabilir, özellikle de kişisel ilişkilerde yakınlık varsa ki öyle görünüyor” denildi.

Bolsonaro'nun oğlunu aday göstererek oğluna iltimas geçtiğini savunan muhalefet milletvekilleri de Brezilya Yüksek Mahkemesi'ne atamayı engelleme çağrısında bulundu.

Jair Bolsonaro, oğunun iyi derecede yabancı dil bilmesi ve Trump'ın çocuklarıyla yakın ilişkileri nedeniyle iyi bir büyükelçi olacağını savunuyor.

Bolsonaro geçen hafta ABD Başkanı Donald Trump'ın el yazısı bir mektup ile oğlu Eduardo'nun atamasını onayladığını kendisine bildirdiğini söylemişti.

Ancak halen adaylığın Brezilya Senatosu tarafından onaylanması gerekiyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çanakkale’de bakanlığın dağıttığı hayvanlar öldü; 32 mahalle karantinaya alındı

SONRAKİ HABER

UEFA Süper Kupa'nın sahibi, Chelsea'yi penaltılarla 5-4 yenen Liverpool oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...