13 Ağustos 2019 07:45
Son Güncellenme Tarihi: 14 Ağustos 2019 08:07

Pakistan'dan BMGK'ye Keşmir çağrısı

Pakistan, Birleşmiş Milletlere Keşmir için acil toplantı çağrısında bulundu. İnsan hakları örgütleri de BM'ye Keşmir çağrısı yapmıştı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Pakistan, Hindistan'ın Cammu Keşmir'de sürdürdüğü kısıtlamalar ve Cammu Keşmir'in var olan statüsünü değiştirmeye yönelik kararına ilişkin, BMGK'ye acil toplanması çağrısı yaptı.

Pakistan Dışişleri Bakanı Şah Mahmud Kureyşi, BMGK'ya Cammu Keşmir konusunda acil toplanması amacıyla mektup gönderdiğini belirterek, Hindistan hükümetinin son saldırgan davranışlarının Cammu Keşmir'in uluslararası alanda da tanınan özerk statüsüne bilinçli şekilde zarar verme amacı taşıdığını ifade etti.

Kureyşi, Hindistan'ın Cammu Keşmir'in statüsüne ilişkin aldığı kararların bölgesel ve uluslararası barışı tehdit ettiğini vurgulayarak, bu kararların bölgede etnik temizlik gibi eylemlere neden olabileceğini bildirdi.

Öte yandan, BMGK dönem başkanlığını yürüten Polonya'nın Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz, Pakistan ve Hindistan arasındaki gerginliğin tüm Güney Asya bölgesini etkileyeceğini, mektubun BMGK üye ülkeleri arasında müzakere edileceğini söyledi.

HRW KEŞMİR ABLUKASINA KARŞI ÇAĞRI YAPTI

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Hindistan'a, “Cammu Keşmir'deki sokağa çıkma yasağı, internet ve iletişim erişiminin engellenmesi gibi tüm kısıtlamaları kaldırması ve siyasi tutukluları serbest bırakması” çağrısı yaptı.

Örgütün Güney Asya Direktörü Meenakshi Ganguly, Hindistan'ın Cammu Keşmir'in özel statüsünü kaldırma ve eyaleti ikiye bölme kararlarının ardından uyguladığı kısıtlamalara ilişkin açıklamada bulundu.

Hindistan'ın kararının üzerinden bir hafta geçtiğini, ancak sokağa çıkma yasağı, internet ve tüm iletişim erişiminin engellenmesi gibi kısıtlamaların sürdüğünü aktaran Ganguly, “Keşmirliler çoğunlukla tecrit altında, liderleri gözaltına alındı. Telefonlar, hatta sabit telefon hatlarının bağlantısı kopmuş durumda. İnternet yok. Bugün bayramda Keşmirli Müslümanların ana camileri onlara kapalıydı” ifadelerini kullandı.

Meenakshi Ganguly, Hindistan'a “Cammu Keşmir'deki sokağa çıkma yasağı, internet ve iletişim erişiminin engellenmesi gibi tüm kısıtlamaları kaldırması ve siyasi tutukluları serbest bırakması” çağrısında bulunarak, Hindistan güvenlik güçlerinin de insan haklarına saygı duyması gerektiğini dile getirdi.

Bazı Keşmirlilerin aile fertlerine ulaşamadığını ve bölgedeki sağlık hizmetlerine erişimde aksamalar yaşandığına işaret eden Ganguly, uluslararası hukukun, devletlere geçici olarak bazı hakları askıya alma hakkı tanıdığını ancak bunun normal görülmemesi ve kalıcı hale getirilmemesi gerektiğini de söyledi.

MODİ'YE CAMMU KEŞMİR MEKTUBU

Öte yandan, 69 insan hakları aktivisti, Hindistan'ın Cammu Keşmir'deki kısıtlamaları kaldırması için Hindistan Başbakanı Narendra Modi'ye mektup yazdı.

Uluslararası İnsan Hakları Federasyonunun internet sitesinde yayımlanan mektupta, Cammu Keşmir'deki son durumdan oldukça endişeli olduğunu belirten aktivistler, Modi hükümetinden Keşmir'deki sokağa çıkma yasağını ve iletişim kısıtlamalarını kaldırması ve siyasi tutukluları serbest bırakması istendi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Arjantin'de ön seçim sonuçları: Pezo yüzde 30 değer kaybetti

SONRAKİ HABER

Malatya'da “103 Korkmaz Barış Elçilerimizi Anıyoruz” şiarıyla bir araya gelindi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa