13 Ağustos 2019 07:07

Adana Büyükşehir Belediyesinden atılan işçi: İşini yapanın hakkını yediler

6 yaşından beri çeşitli işlerde çalışan 53 yaşındaki Hamza Arıkça, Adana Büyükşehir Belediyesindeki işinden atıldıktan sonra iki çocuğunun okul masrafları için gurbet yolunun göründüğünü söyledi.

Adana Büyükşehir Belediyesindeki işinden atılan Hamza Arıkça | Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Volkan PEKAL
Adana

İşçilik yaşamı boyunca hep alnın teri ile kazanan, hakkı yenen, hakkını almak için işçi eylemlerinde yer alan Hamza Arıkça, emekliliği dolduğu gerekçesi ile işten atıldı. Emekli olduğu halde çalışmak zorunda olduğunu anlatan Arıkça, “En çok bankamatikçi denip de işten atılmam zoruma gidiyor. Biz ekmeğimizin peşindeyiz. Çalışanla çalışmayanı ayırmaları gerekirdi. Çalışan adamın hakkını yememeleri gerekir” dedi. 6 yaşından beri çeşitli işlerde çalışan 53 yaşındaki Arıkça, işten çıkarıldıktan sonra okuyan iki çocuğu için gurbet yolunun göründüğünü söyledi.

Yerel seçimlerde Adana Büyükşehir Belediyesini CHP’nin almasıyla yeni yönetimin en çok tartışıldığı konulardan birisi de işten atılan işçiler oldu. Belediyeyi 4 milyar borçla devraldığını ifade eden Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın tasarruf kalemleri arasında işçi ücretleri de yer aldı. MHP’li eski başkan Hüseyin Sözlü’nün ihtiyaç olmadığı halde seçimden hemen önce seçim yatırımı amacıyla çok sayıda kişinin işe alındığı tartışmaları arasında Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, personel giderlerinin bütçenin yüzde 32.34’ünü oluşturması gerektiğini ve yasal sınırın yüzde 2.34 aşıldığını gerekçe göstererek farkın giderilmesi için bin 750 kişinin işten çıkarılması talimatını vermişti.

"SAİMBEYLİ’NİN YAYLALARINDAN ÇUKUROVA’YA"

İşten atılan işçilerden 10 yıllık belediye işçisi Hamza Arıkça’nın belediye işçiliği belediye meclis üyesi olan bir hemşehrisinin “Seni belediyede işe girdireyim” teklifi ile başlamış. Tabii onun öncesinde de işçilik yaşamı var. “İşçiliğe 6 yaşımda başladım ben” diye anlatıyor: “Orman işi ile başladım. 2 tane katırımız vardı. Rahmetli babamla ormanda katırla odun çekerdik. Yıllarca memlekette, Balıkesir’de, Mersin’de, Feke’de çalıştım. İlkokulu bitirdim tamam. Daha okula gitmedim. Sonra belediyeye girene kadar genelde bu işte çalıştım. İlk sigortalı işim Sivas’ta askerden geldikten sonra girdiğim madende yapıldı. Orada çok çalışmadım. En son Balıkesir’e orman işine gittim. Bir sene çalıştım. Geri geldim.”

12 kardeş olduklarını belirten Arıkça, “Sadece iki kardeşimizi okutabildik” diyor. Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aytaç Durak döneminde Toroslar’da erozyona neden olduğu gerekçesi ile ormanlık alanlara keçi girişi yasaklanınca, yıllarca il il ormancılık için gezen Arıkça, gelen sigortalı iş teklifini kabul etmiş. Sayimbeyli’nin her zaman özlemini duyduğu serin köyünden sigortalı, güvenceli bir iş umuduyla Çukurova’ya, Adana’ya taşınması 20 yıl önce bu şekilde olmuş.

"HEP EKMEĞİMİN PEŞİNDE OLDUM"

Arıkça ilk kez alacakları için diğer işçilerle eyleme katıldığı için işten atılmış. Aytaç Durak’ın belediye başkanı olduğu dönemde 9 ay ücret, mesai ve ikramiye ödemelerini alamayan işçiler kredi ve borçla geçinemeyecek duruma gelip de artık bıçak kemiğe dayandığı noktada 2002’de yürüyüş düzenlemişler. Grevlerde başı çektikleri için işten çıkarıldıklarını ifade eden Arıkça, “Eylemlerle alacaklarımızı aldık. Sesimizin duyulmasını istemiyorlardı. O dönem bizi sadece Evrensel ve Bölge gazetesi haber yaptı. Haklarımızı aldık ama başı çektiğimiz için işten atıldık. Belediyede bir genel sekreter vardı. ‘Seni Seyhan’a girdireyim’ dedi. 3 sene Büyükşehirde çalıştıktan sonra 5 sene de Seyhan’da çalıştım. 2008’de Seyhan ilçesi ikiye ayrılıp içerisinden Çukurova çıkınca bizi Çukurova Belediyesine gönderdiler. Orada da Yıldıray Arıkan işten çıkardı. Açık açık söyledim. ‘Bizi MHP’liler işe girdirdi ama ekmeğimizin peşindeyiz’ dedim ama çıkardılar. Sonra yine biri aracı oldu, Büyükşehire ilaçlamaya girdirdiler. Bir sene ilaçlama yaptım. 10 ay çalıştırıyorlar, 2 ay ara veriyorlar. Bu sefer ben Bolu’ya çalışmaya gittim. Dönünce seni park bahçelere alalım dediler. 10 senedir de park bahçelerde çalışıyordum. İşimi hep iyi yaptım. Eylem yapmak gerektiğinde hakkımızı almak için önde yer aldım. Her zaman ekmeğimin peşinde oldum ama hep parti değiştiğinde işimden oldum. Herkes benim nasıl çalıştığımı bilir. Bence çalışan adamın hakkını yememeleri lazım. Emekçini sağ görüşlüsü sol görüşlüsü olmaz.”

"ÇOCUKLARIN OKULU İÇİN İKİ SENE DAHA ÇALIŞAYIM DEDİM BIRAKMADILAR"

Belediyenin başka bir partiye geçtiği her seferinde işten atılan Arıkça, “Çocuklar için 2 sene daha çalışayım dedim. Bırakmadılar. Biri okulu bitirdi. Düzenli bir iş bulamadı. Niğde Darboğaz’da su tesisatı döşüyor. İkisi de üniversitede okuyor. Ben şimdi bunlar için çalışıyorum. Sonra zaten köye dönme planım var. Tazminatla orada bir yayla evi yapmayı planlıyordum. 2 sene daha çalışayım dedim ama müsaade etmediler. Çocuklar yurtta kalıyor. Yurdun parasını mecbur ödüyoruz. 300-300 600 lira. Harçlığı da oluyor ister istemez. Ben burada kirada oturuyorum. Kendi evime geçmedim. Çalışmak zorunda kalıyordum. Ayrıca bahçe işlerinde çalışıyordum, belleme, budama onlarla uğraşıyorum. İşten ayrıldıktan sonra 3 ay yaylada çalıştım. Yevmiye ya 125 lira ya da karşılığında buğday aldım. Dövme, bulgur, un, kışlık yiyecek. O şekilde en azından ekmek parası vermeyiz. Soba var hanım ekmek pişirir” diyor.

"GURBET YOLU GÖRÜNDÜ"

İşsiz kalınca Arıkça’ya yine yollar görünmüş. Arıkça, “Emekli olunca bin 350 lira emekli maaşı bağlanacak. Aylık masrafımız 2 bin 500-3 bin lirayı buluyor. Bin 350 lira ile geçinemeyeceğimi çok iyi biliyorum. Bin 350 lira dediğin nedir? Benim evim misafirsiz kalmaz. Hesaplasan günlük 5 ekmek alıyorum. Sadece kuru ekmeği al, 200 liraya yakın sadece kuru ekmek. Borç alıp borç verip bir şekilde idare ediyorduk. Artık çaresine bakacağız. Bahçıvanlık, orman işi... Orman da çok ağır iş. Burada bir iş ayarlayamazsam Kırklareli’ye ormana işine gideceğim” diyor.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Ankara'da pikniğe gidenleri taşıyan minibüs kaza yaptı: 16 yaralı

SONRAKİ HABER

Doç. Dr. Hakan Güneş: Afganistan’da ABD barışı Taliban’a sıkıştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...