12 Ağustos 2019 17:08

İşten çıkarılan Aliağa Belediyesi işçileri bayramı direniş çadırında karşıladı

Bayramı direniş çadırında karşılayan Aliağa Belediyesi işçilerini Emek Partisi İzmir İl Örgütü, HDP Aliağa İlçe Örgütü, CHP Aliağa Belediye Meclis üyeleri ile eğitim emekçileri ziyaret etti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar tarafından işten çıkarılan 190 işçi bayramın ikinci gününü direniş çadırında karşıladı. Aileleri ile Demokrasi Meydanı'ndaki çadırda buluşan işçiler, maaşlarını alamadan, işsiz olarak geçirdikleri bayramda birlik, dayanışma ve mücadele mesajları verdi.

"İŞİMİZE DÖNMEK EN BÜYÜK TALEBİMİZ"

87 gündür direnen işçilerini Emek Partisi İzmir İl Örgütü, HDP Aliağa İlçe Örgütü, CHP Aliağa Belediye Meclis üyeleri, Eğitim-Sen Aliağa Temsilcileri de yalnız bırakmadı.

Belediye işçileri adına konuşan Genel-İş 5 No'lu Şube Başkanı Ali Haydar Kara "Kurban bayramının ikinci gününde yine direniş çadırındayız. İşten çıkarılan 190 belediye işçisi olarak işimize geri dönmek bu bayramda en büyük talebimiz. Bizlere 87 gündür devam eden direnişimizde destek olan mücadelemizi büyüten herkese çok teşekkür ederiz. Burada uğradığımız haksızlığa karşı direnerek zafere ulaşacağımızı biliyoruz" dedi.

"BU MÜCADELE TÜRKİYE İŞÇİ SINIFININ MÜCADELESİDİR"

İşçilerin hak mücadelesinde yılmadan yanlarında olacaklarını dile getiren Emek Partisi İzmir İl Başkanı Emine Uyar, "Burada sizlerin 87 gündür verdiğiniz mücadele sadece belediye işçilerinin mücadelesi değil, Türkiye işçi sınıfının bir mücadelesi ve onun parçasıdır. AKP iktidarı ve onun anlayışı her zaman işçi düşmanı politikalar üreterek işçilerin yıllar boyu verdiği mücadeleler sonucu elde ettiği kazanımlara saldırmaya devam ediyor. Kıdem tazminatı hakkına el uzatıyor, zorunlu BES ile vergileri arttırarak ve Aliağa Belediyesi'nde olduğu gibi işten çıkarmalarla krizin faturasını işçilere emekçilere ödetmeye çalışıyor. Bugün burada başlattığınız mücadele tüm işçi sınıfına yönelik gerçekleştirilen bu saldırılara karşı birleşerek kazanacağımızın mücadelesi. Emek Partisi olarak haklı mücadelenizde sonuna kadar yanyana olacağız" diye konuştu.

"DEMOKRASİ GÜÇLERİNİ BİRLEŞTİRİRSEK ZAFER BİZİM OLACAK"

HDP İzmir İl Yöneticisi Tevfik Kaçar ise, "Aliağa belediye işçilerinin burada yaşanan faşist saldırıya karşı başlattığı mücadelenin Halkların Demokratik Partisi olarak en başından beri yanındayız. Burada yaşananlar sadece işçi çıkartma değildir, Aliağa'da faşist belediyenin işçi sınıfına, emekçilere ve mazlumlara karşı kendi faşist kadrolarını yerleştirme hareketidir. Bizler tüm demokrasi güçlerini bu mücadelenin etrafında birleştirirsek zafer bizim olacaktır" dedi.

"EL ELE VERİRSEK SALDIRILARI PÜSKÜRTEBİLİRİZ"

Eğitim Sen Aliağa Temsilcisi Alp Kuyumcu da 1988 yılında Aliağalıların el ele verip birlikte mücadele ederek Aliağa'ya termik santral yapılmasının önünde durduklarını hatırlatarak "Bugün işten çıkarılan belediye işçilerinin mücadelesi etrafında birleşip el ele verirsek bu saldırıları püskürtebiliriz" diye konuştu. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sayacılar: Artık kayıt dışı çalışmak istemiyoruz

SONRAKİ HABER

Afganistan'da Taliban kız lisesini ateşe verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa