12 Ağustos 2019 13:25

Girdi maliyetleri altında ezilen üretici devletten destek bekliyor

Antalya Kumluca’da seracılık yapan üreticiler, yüksek girdi maliyetleri nedeniyle yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek, devletin üreticileri desteklemesini istedi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Hamdullah KESEN

Antalya’nın Kumluca ilçesi, Türkiye’de serada domates ve biberin en fazla yetiştirildiği kentlerin başında geliyor. Rusya ve iç piyasaya kışın domates ve biber yetiştiren üreticiler, olumsuz hava koşulları ve giderek artan girdi maliyetleri nedeniyle zarar ettiklerini dile getirdi. Üreticiler, son bir yıldır ilçelerinde yaşanan hortumlar nedeniyle seraların ciddi zarar gördüğünü ancak devletten bu zararlara ilişkin yeterli destek alamadıklarını aktararak, sorunlara çözüm bulunmasını istedi.

HER ŞEY PAHALI

Kumluca’da 13 yıldır seralarda domates ve biber üreten Beşir Şeran, Kumluca’da çiftçilerin zor şartlarda üretim yapmaya çalıştıklarını ve emeklerinin karşılığını alamadıklarını dile getirdi. Girdi maliyetlerinin yüksek olmasından dert yanan Şeran, yetkililerin bir an önce sera üreticilerinin girdi maliyetlerini düşürmesini istedi. Girdi maliyetlerinin yüzde 100 arttığına değinen Şeran, maliyetleri şöyle sıraladı: “Geçen yıl bir tane domates fidesi 50 kuruş iken şimdi 1.30 TL. Aşılı domates fidesi şu anda 4 TL. Naylon geçen 7 TL iken şu an 13 ila 14 TL arasında. Bir dönüm boş tarla 10 bin TL. 25 kiloluk gübrenin fiyatı 120 ila 350 TL arasında. Kalitesine göre değişiyor. İlaçlar da kalitesine ve etkisine göre 20 ila 200 TL arasında. Bir dönümlük bir seranın maliyeti en az 60 ila 70 bin TL. 70 bin TL’den fazla kazanacaksın ki zarar etmeyeceksin. Ancak bu şartlar mümkün değil. Her şey pahalı. Ama ürettiklerimiz ucuz.”

‘MALİYET DÜŞERSE HALK UCUZ YER’

“Para kazanmıyoruz” diyen Şeran, serada domates, biber, salatalık ve patlıcan ektiklerini söyledi. Şeran, “Geçen yıl domatesin kilosunu 5 TL’ye sattık. Ama girdiler o kadar yüksek ki bir şey kazanamadık. Devlet çiftçisini desteklemeli. Maliyet girdileri düşürülmeli. Geçen sezon hortum birçok serayı yıktı. Devlet zararın yüzde 20’sini verdi. Çiftçi desteklenmelidir ki; hem halk hem de çiftçi kazansın. Girdi maliyetleri düşer halk daha ucuza yer” ifadelerini kullandı.

ÇOK SAYIDA ÇİFTÇİ BIRAKTI

Kumluca’da 12 yıldır seracılık yapan Azat Taş, 20 Ağustos ile birlikte sera sezonunun açılacağını dile getirdi. Girdi maliyetlerinin çiftçiyi ciddi anlamda zorladığını belirten Taş, “Çiftçinin hiçbir kazancı yok, sadece karın tokluğuna günleri geçiyor. Ha halde çalışıp hamallık yapmışsın ha gelmiş burada seracılık yapmışsın. Yani eskisi gibi para kazanıyoruz diye bir şey yok. Daha önce bu işi yapanlar şu an ben nasıl bu işten kurtulacağım diye düşünüyor.  Çok sayıda çiftçi seracılığı bıraktı. Devletin teşvikle çiftçilere destek olması lazım. Destek olmayınca çiftçinin yapacak bir işi kalmıyor. Kumluca içerisinde Avrupa’ya yetecek kadar domates üretiliyor ama neredeyse Kumluca bitecek durumda bu şekilde giderse kimseler iş yapamaz” şeklinde konuştu. (Antalya/MA)

ÖNCEKİ HABER

Siyasi partilerde bayramlaşma ziyaretleri: Gündem Kaz Dağları, işsizlik, anayasa

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa