11 Ağustos 2019 19:59

Moskova'da "adil seçim" protestosu

Moskova'da binlerce kişi, şehir meclisi seçimlerine yönelik eylemini sürdürdü.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Moskova’da on binlerce kişi muhalif siyasetçilerin belediye seçimlerine katılmasının men edilmesine karşı bu hafta sonu da sokağa çıktı.

Rusya’da binlerce kişi, protestolarda gözaltına alınanların serbest bırakılması ve Moskova şehir meclisi seçimlerine katılmak isteyen bağımsız adayların kaydının iptal edilmesi nedeniyle protesto gösterisi düzenledi. Rusya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, başkent Moskova'da yapılan protesto gösterisine yaklaşık 20 bin kişinin katıldığı belirtilirken, sivil toplum kuruluşlarına göre yaklaşık 50 bin kişi katıldı.

Başkent Moskova’daki Saharov Bulvarında yaklaşık 2 saat süren gösterinin ardından çok sayıda kişi gözaltına alınırken, St. Petersburg'ta da gerçekleştirilen gösteride de yaklaşık 150 kişinin gözaltına alındığı bildirildi. Protesto gösterisine Rusya’nın ünlü rap şarkıcısı Oxxxymiron ve ülkenin en popüler YouTube yıldızlarından Yuriy Dud da katıldı.

Moskova’da üç haftadır devam eden ve hafta sonları düzenlenen protestolarda yüzlerce kişi gözaltına alınmıştı. Moskova Belediyesi, önceki protestoların aksine protesto gösterisine bu defa izin vermişti. (Moskova/AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Aliağa Belediyesi işçileri: Bayram yapacak ne keyfimiz ne paramız var

SONRAKİ HABER

TEM otoyolu Ümraniye mevkiinde meydana gelen trafik kazasında 2 kişi yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...