10 Ağustos 2019 13:06
Son Güncellenme Tarihi: 10 Ağustos 2019 15:59

Erdoğan, bayram mesajında Fırat'ın doğusuna operasyon sinyali verdi

AKP, CHP, MHP ve HDP liderleri bayram dolayısıyla mesaj yayımladı. Erdoğan, mesajında Suriye'ye operasyon sinyali verdi. HDP'nin mesajında ise barış vurgusu vardı.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

Siyasi parti liderleri Kurban Bayramı dolayısıyla mesajlar yayımladı. Halkın bayramının kutlandığı mesajlarda güncel konulara ilişkin değerlendirmeler de yer aldı.

ERDOĞAN’IN BAYRAM MESAJINDA OPERASYON SİNYALİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mesajında “Bayramlarımızı, dinimizdeki hayati konumundan uzaklaştırıp sadece bir tatil, sadece bir ticaret, sadece bir tedarik aracı haline dönüştürmekten kaçınmalıyız” dedi.

Fırat Kalkanı harekatının ağustos ayında başlatıldığını hatırlatan Erdoğan, “İnşallah bu ağustosta da tarihimizin zaferler halkasına bir yenisini daha ekleyeceğiz” diyerek Fırat’ın doğusuna düzenlenecek operasyona ilişkin sinyal verdi.

Geçen Kurban Bayramından bu yana her konuda mesafe katedildiğini iddia eden Erdoğan, “Ülkemizi terör örgütlerinin saldırılarından ekonomik tuzaklara kadar nice sinsi yöntemle durdurmayı planlayanları, önümüzdeki dönemde de hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz” dedi.

KILIÇDAROĞLU: HÜKÜMETİN ANLAYIŞI ÜLKEMİZİN DEĞERLERİNİ TAHRİP EDİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ise Kurban Bayramı mesajında, “İnanıyorum ki 31 Mart 2019’da başlayan baharı, ülkemizin köklü demokrasi birikiminin yol göstericiliğinde, kimseyi ötekileştirmeden ve dışlamadan tüm Türkiye'ye ve İslam dünyasına yayacağız” ifadelerine yer verdi.

Bölgedeki çatışmalara da değinen Kılıçdaroğlu, “İslam dünyasının içinde bulunduğu tablo, Veda Hutbesi'yle de çerçevesi çizilen sosyal, siyasal ve kültürel iklimin çok uzağında. Ne acıdır ki dünyadaki savaşların, yoksulluğun, eşitsizliğin, adaletsizliğin, yerinden yurdundan edilmişliğin merkezinde büyük oranda İslam ülkeleri var. Demokrasi ve insan haklarının evrensel ilkelerinden mahrum milyonlarca Müslüman, umut dolu bir gelecek için çareyi ülkelerinden göç etmekte görüyor” dedi.

Bayram mesajında hükümete de eleştirilerde bulunan Kılıçdaroğlu, “Mevcut iktidarın, kayırmacı, liyakatsiz, savurgan ve buyurgan, zulüm üreten, denetimsiz yönetim anlayışı, ne yazık ki ülkemizin değerlerini tahrip ediyor. Ancak artan işsizliğe, hukuk, eğitim, şeffaflık, medya özgürlüğü endekslerindeki gerilemeye, hızla yükselen yolsuzluk verilerine, gelir dağılımındaki adaletsizliğe, milli çıkarlarımızı göz ardı eden dış politika uygulamalarına karşın, her şeyin çok daha güzel olacağı yakın bir geleceğe olan inancımızı kaybetmiyoruz” dedi.

BAHÇELİ: BEKAMIZI KURBAN VERMEYECEĞİZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Milli beka ve huzurumuzu asla kurban vermeyeceğiz” dedi:

“Kurbanlarımızı keseceğiz, ama geleceğimizi kurban etmeyeceğiz. Milli beka ve huzurumuzu asla kurban vermeyeceğiz. Vatanımızın her muhterem insanına ve hafızamızda vatan olarak taşıdığımız her coğrafyadaki kardeşlerimize cenabı Allah'tan huzur, sağlık ve mutluluk diliyor, güzel bir bayram geçirmelerini yürekten diliyorum.”

HDP’DEN BARIŞ VURGUSU

HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli'nin Kurban Bayramı mesajında ise barış vurgusu yapıldı.

Mesajda, “Geride bıraktığımız yıllar toplumun her kesimi için zorlu geçti. Acının, hüznün, yoksulluğun, eşitsizliğin, baskının, rengi, dili, dini olmadığını hep beraber gördük. İktidarın yarattığı hukuksuzluğun, adaletsizliğin, eşitsizliğin ve demokrasi eksikliğinin sınırları olmadığını hep birlikte yaşadık” ifadelerine yer verildi.

"Bayramlar, eşit ve demokratik bir ortamda birlikte yaşam umuduna bir adım daha yaklaşacağımız, farklılıklarımızı bir zenginlik olarak paylaşacağımız, umudu büyüteceğimiz günlerdir" denilen mesajda, "Özlemini duyduğumuz barışı, adaleti, özgürlüğü ve eşitliği kazanmamıza, kardeşlik çemberinin inşasına vesile olacağı inancı ve güçlenen umudumuzla başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam aleminin ve coğrafyamızda yaşayan halkların Kurban Bayramı’nı en içten duygularımızla kutluyoruz” ifadelerine yer verildi.

LİDERLERİN BAYRAM PROGRAMI NETLEŞTİ: ERDOĞAN MARMARİS'TE

Öte yandan Liderlerin Kurban Bayramı programları da belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı’nı ailesi ile birlikte Marmaris’te geçirecek. Erdoğan’ın bayramın son günü ise İstanbul’da olması bekleniyor. TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bayramı memleketi Tekirdağ’da karşılayacak. Şentop, bayram namazı ve kurban kesimi sonrası, Sahil Dolgu Alanı’nda Tekirdağlılarla bayramlaşacak. Şentop bayram süresince Tekirdağ’ın ilçelerini de ziyaret edecek.

KILIÇDAROĞLU ANTALYA’DA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bayram süresince ailesiyle Antalya’da olacak. Kılıçdaroğlu’nun bayramın ilk günü CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı, ikinci günü de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etmesi bekleniyor.

BAHÇELİ ANKARA'DA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, her bayram olduğu gibi bu bayramı da Ankara’da geçirecek. Bahçeli bayram namazının ardından partililerle birlikte MHP’nin kurucu lideri Alparslan Türkeş’in Anıttepe’deki mezarını ziyaret edecek. Bahçeli bayramın ikinci günü ise parti genel merkezinde partililerle bayramlaşacak.

AKŞENER, İSTANBUL VE ANKARA'DA

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, bayramın ilk günü İstanbul’da, ikinci günü Ankara’da olacak. Akşener, bayramın ikinci günü parti genel merkezinde partililerle bayramlaşacak. HDP Eş Genel Başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan, bayramı İstanbul’da geçirecek.

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Güle güle Cabbar Abi

SONRAKİ HABER

Gözaltındaki Ayşegül Tözeren'den çağrı: Göğe bakın benim için uzun uzun

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa