10 Ağustos 2019 03:24

Vatandaş: "Alamıyoruz", esnaf: "Satamıyoruz"

Kurban Bayramı öncesi Diyarbakır'da konuştuğumuz yurttaşlar, bayramda borçla alışveriş yaptıklarını söylerken, esnaflar satamamaktan şikayetçi.

Diyarbakır çarşı

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Fırat TOPAL
Diyarbakır

Ekonomik kriz bayram alışverişini de etkiledi. Diyarbakır’da Kurban Bayramı öncesi konuştuğumuz yurttaşlar, kiminin sofrasından et eksilmezken kimisinin ise evine ekmek götüremeyecek durumda olduğunu belirterek, geçen bayramda bu bayramda borçla alışveriş yaptıklarını dile getirdi. Esnaflar ise, son üç gündür yeni yeni siftah yapmaya başladıklarını belirterek, “Ekonomik kriz var. Vatandaş alamıyor, biz satamıyoruz” dedi.

Diyarbakır’ın Balıkçılar Başı semtinde esnaf ve yurttaşlarla Kurban Bayramı öncesi alışverişi konuştuk.  

3 GÜNDÜR YENİ SİFTAH YAPMIŞ

18 yıllık esnaf olan Aydın Feyüç, durumun hem esnaf için hem de vatandaş için her geçen gün daha kötüleştiğini ifade ederek, faizler ve zamlardan kaynaklı zor günler geçirdiklerini söyledi. Feyüç, “Her bayram geçen bayramdan daha da kötüye gidiyor. İş yok, bomboş baksana. Bu bayram fiyatlar daha uygun ama faizler, zamlar mahvetti bizi. İstedikleri kadar kriz yok desinler var işte. 3 aydır dükkanın kirasını ödeyemiyorum. Geçen yıl dolar yükseldi, şimdi etkisini görüyoruz. Normalde bayrama 10 gün kala oturamazdık. Ben 3 gündür yeni siftah yaptım. Gel de çık bu işin içinden” dedi. 

Esnaf Aziz Mahmut Korkmaz, fiyatlar aynı ama vatandaşın alım gücünün fazlasıyla düştüğünü belirterek, “Ekonomik kriz var, onlara olmasa da, dükkana gelen vatandaş dökülüyor. 3 parça alacağına 1 parça elbise alıyor. Çünkü üretim yok, fiyat artıyor, vatandaş alamıyor, biz satamıyoruz” dedi.

BORÇ İÇİNDE BAYRAM ALIŞVERİŞİ

Bayram alışverişi yapan Murat Yıldız, alışveriş adına henüz bir şey alamadığını ifade ederek bayram hazırlığının 4’te 1’ini bile yapamayacağını söyledi. Yıldız, “Ekonomik kriz kendileri yok dese de baksanıza her şey pahalı. Bu halk ne durumda takan mı var? Her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Herkes eşit olmalı fakat kimisinin sofrasından et eksilmezken, evine ekmek götüremeyen insanlar var. Bu ülkede 85 milyon insandan 65 milyonu yoksul. Fakire eşitlik nerede? Ben bu bayram çocuklarımı giydirmek dışında başka bir şey alamayacağım çünkü gücüm yok. İlk dönemlerde iyiydi hükümet, ama devam ettiremiyorsan bu şekilde bırak” dedi.

Arif Selam ise alışverişini borç ederek yaptığını belirterek, bayram telaşından çok borcunu nasıl ödeyeceğini düşündüğünü dile getirdi. Salay, “Ne bayramı ne alışverişi? Para yok, borç ettim, geçen bayram da borç ettim, bu bayram da. 2 çocuğum var ne alacağımı bilmiyorum. Mutfak masrafı da bir tarafa. Borcu nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum. Param yok eşimi, ailesinin ziyaretine gönderemiyorum. Kriz yokmuş, çık sor kaç kişi tastamam bayram alışverişini yapabiliyor. Hadi kriz yok diyorlar, bu zamlar nedir? Milleti aptal yerine koyuyorlar. Biz şükredeceğiz, onlar keyif yapacak. Kime hakkım geçtiyse, hakkımı helal etmiyorum” diye konuştu.

ÖNCEKİ HABER

Bursa'da orman yangını

SONRAKİ HABER

Bir günde 8 kentte 9 ayrı noktada orman ve makilikler yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa