09 Ağustos 2019 16:27

HDP Sözcüsü Günay Kubilay: İhtiyacımız olan bölge barışı

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, ABD ile Türkiye arasında sağlanan ‘güvenlikli bölge’ mutabakatını değerlendirdi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

HDP Sözcüsü Günay Kubilay, ABD ile Türkiye arasında Suriye’nin kuzeyine ilişkin varılan mutabakata ilişkin, “İhtiyacımız olan ‘Barış koridoru’ değil bölge barışı” dedi.

HDP Genel Merkezinde haftalık basın toplantısı düzenleyen Günay Kubilay, Kuzey Suriye konusunda ABD ile Türkiye arasında varılan anlaşma ve HDP’nin önümüzdeki dönemdeki siyasi rotasını ve ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

HDP’ye yönelik baskı ve operasyonların devam ettiğini belirten Kubilay, HDP Muş İl Eş Başkanları Muhlise Karagüzel ve Ferhat Çakı ile HDP’lilerin evlerine yapılan baskın yapılarak gözaltına alındığını belirterek, “Partimize yönelik gözaltılar seçim sonuçlarının siyasi rövanşını almaya yöneliktir” dedi.

ABD-Türkiye görüşmesine ilişkin Kubilay, “İktidarın askeri operasyon tehditleri altında Türkiye ve ABD arasında Suriye’nin Kuzeyinde “Güvenli Bölge” kurulması amacıyla başlatılan görüşmelerin anlaşma ile sonuçlanmış olması, saldırı ve savaş seçeneğini devre dışı bıraktığı için olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” dedi.

‘SORUNLAR DİYALOGLA ÇÖZÜLÜR’

Yaşanan gelişmeyle sorunların masada ve diyalog yoluyla çözülebildiğini bir kez daha gösterdiğini anlatan Kubilay, “Ancak bu müzakereler ve sonrasında varıldığı belirtilen anlaşmada sorununun muhatapları yer almadığı için eksiktir ve başarısı şüphelidir” dedi.

Kürt sorununun ABD ve Rusya ile konuşularak çözülmeyeceğine vurgu yapan Kubilay, şunları söyledi: “Bir başka güce ihtiyaç duymadan kendi sorunlarımızı diyalog ve müzakere yoluyla çözebileceğimizi yıllardır dile getiriyoruz. Kuzey Suriye meselesinde yapılması gereken Moskova ve Washington arasında bir sarkaç gibi gidip gelmek yerine Kürt halkının temsilcileri ve Suriye özerk yönetimi temsilcileri ile görüşmek ve bir yuvarlak masa etrafında bir araya gelmektir.” Son dönemlerde ısrarla dile getirilen “barış koridoru” söylemiyle ilgili Kubilay şunları söyledi: “İlk başta pozitif bir çağrışım yapsa bile düşman iki kesim arasında bir ara bölgeyi tarif ettiği ve yayılmacı emeller taşıdığı için sorunludur. Yapılması gereken ‘Barış koridoru’ değil, büyük bir barış coğrafyası yaratmaktır. Adına ne denirse denilsin halklar arasına örülen duvarlar, oluşturulan koridorlar ve bölgeler düşmanlık siyasetinin yansımalarıdır ve bunlara ihtiyaç yoktur. Suriye halkları düşmanımız değildir.” Hükümetin gerginlik ve savaşçı dış politikasını eleştiren Kubilay, “Barış, müzakere ve diyalog politikalarını esas almaya çağırıyoruz” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin son açıklamalarına tepki gösteren Kubilay, “Türkiye ve bölge halklarının tek düşmanı ırkçılıktır, tekçiliktir ve bu zihniyetin Türkiye’deki adresi MHP ve başındaki Bahçeli’dir” dedi.

‘ÖCALAN SÜREÇLERE DAHİL EDİLMELİ’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmesini önemli bir gelişme olarak değerlendiren Kubilay, “Görüşmenin içeriğinden ve taşıdığı anlamlardan bağımsız olarak, tecrit insanlık dışı bir uygulamadır, ailesi ve avukatlarının Sayın Öcalan ile görüşmesi temel bir haktır. Konjonktürel siyasi gelişmelere göre engellenmesi kabul edilemez” dedi. Kubilay, “2013-2015 yılları arasında yaşanan gelişmeler Öcalan’ın devrede olduğu süreçlerin Türkiye için barış ikliminin yaratıldığı dönemlerdir. İlgili çevreler sorunları müzakere, çözüm ve diyalog yoluyla çözmek istiyorlarsa öncelikle yapmaları gereken, İmralı’ya yönelik tecrit politikasına son vermek ve Öcalan’ın bu süreçlere dahil olmasını sağlamanın yolunu açmaktır” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

EMO: Yönetmeliğin amacı internet yayıncılığında ‘tek ses’ yaratmak

SONRAKİ HABER

10 Ekim Katliamı ile ilgili yeni iddianamede "insanlığa karşı suç" denildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa