09 Ağustos 2019 16:21

EMO: Yönetmeliğin amacı internet yayıncılığında ‘tek ses’ yaratmak

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu, internet yayınlarına RTÜK denetimi getiren yönetmeliğe tepki gösterdi.

Görsel: Pixabay

Paylaş

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şube Yönetim Kurulu, RTÜK ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından hazırlanan ve internet yayıncılığının denetim altına alınmasını sağlayan “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamında Sunumu Hakkında Yönetmelik” hakkında açıklama yaptı. Tüm dünyada açık ve ücretsiz internet mücadelesi veren kuruluş olan Access Now tarafından geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre tüm dünyada internet erişimini en çok engelleyen ülkeler arasında Türkiye’nin başlarda yer aldığına dikkat çekilen açıklamada “Yazılı ve görsel medyanın yüzde 95’inin kontrol altında tutulduğu, gazete manşetlerinin tek bir merkezden atıldığı; düşüncelerini açıkladığı, karikatür çizdiği için çok sayıda gazeteci, karikatüristin cezaevine konulduğu böyle bir baskı ortamında internet üzerinden yapılan yayınların iktidarın kontrolü dışında bırakılacağını düşünmek hayalden öte bir şey değildir” denildi.

ELEŞTİRİLERİ DİZGİNLEME VE SUSTURMA ÇABASI

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Türkiye internet yasakları konusunda sabıkalıdır. Türkiye’nin Suriye’deki terör gruplarını desteklediğini iddia eden makaleyi yayından kaldırmayı reddettiği için internet ansiklopedisi olan Wikipedia’ya 2 yıldır erişim yasağı uygulanıyor. Freedom House yıllık internet özgürlüğü raporu (2018) Dünya İnternet Özgürlüğü Haritasında Türkiye Çin, Rusya, İran, Suudi Arabistan gibi ülkelerle birlikte “özgür olmayan” ülkeler arasında yer almaktadır. Binlerce kişi internet ortamından cumhurbaşkanına hakaret etmekten yargılanıyor ya da ceza alıyor. İnternette ifade özgürlüğünün kısıtlandığı, insanların bilgiye birinci elden ulaşmasının önünün kesildiği böyle bir ortamda yapılan yönetmelik düzenlemesi ile “erişimi engellenecek” site sayısında artış yaşanması kaçınılmaz olacaktır. Söz konusu yönetmelik eleştirileri dizginleme ve susturma çabası anlamına gelecektir. Çıkartılan yönetmelikle, internet haberciliği ile toplumu bilgilendiren, uyaran, muhalif seslerin YouTube, FaceBook, Periscope vb. kanallar üzerinden halka ulaşması engellenerek yazılı ve görsel basının ardından internet yayıncılığında da tek ses dönemine gidilmek istenmektedir.” (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Ankara ve Adana'da büyükşehir belediye işçilerine bayram ikramiyesi ödenecek

SONRAKİ HABER

Mansur Yavaş'ın istifa çağrısı yaptığı Halk Ekmek Genel Müdürü istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa