07 Ağustos 2019 10:02

Ay'da yaşam mı bulundu? Su ayıları Ay'da yaşar mı? Cevap, maalesef 'Hayır'

'Ay'da yaşam olabilir', 'İşte uydumuzun yeni ev sahipleri' gibi başlıklar gerçeği yansıtmıyor. Ay'a gönderilen uzay aracındaki su ayılarına dair bilinenler aksini söylüyor.

Ay fotoğrafı envato.com'dan alınmıştır. Su ayısı fotoğrafı ise Bob Goldstein & Vicky Madden tarafından Wikimedia Commons lisansı ile yayımlanmıştır. 

Paylaş

Mehmet ÖZER
İstanbul

Güne, "Ay'da yaşam olabilir", "İşte uydumuzun yeni ev sahipleri", "Su ayıları Ay'da canlı kalabilir mi?" başlıklı "bilim haberleri" ile başladık. Ancak, benzer haberlerde olduğu gibi bu haberlerde de gerçeğin ters yüz edildiğini, en azından eğilip büküldüğünü söylemek mümkün.

İngiltere'de yayımlanan The Guardian gazetesinin bilim editörü Ian Sample, İsrail'in Ay'a çakılan uzay aracı Beresheet'te binlerce su ayısı (Tardigrad) olduğunu yazdı.

Bu makale, Türkiye'de yayın yapan haber sitelerinin büyük çoğunluğunda, yukarıda sıralanan benzer başlıklarla verildi.

ASLINDA NE OLDU?

ABD merkezli Arch Mission Foundation isimli örgüt, su ayılarını yükledikleri Beresheet isimli uzay aracını Ay'a gönderdi. Örgütün amacı, dünyanın gelecekte yaşanamaz hale gelmesi durumunda yaşanabilecek bir başka gezegen yaratmak.

The Guardian'da yayımlanan makale de bu yolculuktan bahsediyor. "Ay'da yaşam olabilir" başlıklarının aksine, makalede, su ayılarının aslında yaşamadığı, sadece hayatta kaldığı açıkça belirtilmiş. Peki, hayatta kalmakla yaşamak arasındaki fark ne?

"Tardigradlar, aya çarpan uzay aracından kurtulmuş olabilir" başlıklı makalede görüşlerine yer verilen Poznan Üniversitesi’nden astrobiyolojist ve su ayısı uzmanı Lukasz Kaczmarek bu farkı şöyle anlatıyor: "Su ayıları, hayatta kalmayı zorlaştırıcı bu tür koşullarda vücutlarını koruma altına almak için hareketsizleşir ancak tekrar hareket edebilmeleri için suya ihtiyaç duyarlar."

SU AYILARI İLK KEZ UZAYA GİTMİYOR 

Su ayıları, uzay aracına tesadüfen yerleştirilmiş canlılar değil. Bu mikroskobik canlıların uzay aracına yerleştirilmesinin nedeni, susuz ve oksijensiz ortamlarda dahi hayatta kalabilmesi ve radyasyona dayanıklı olması.  

Bilim insanları, 150 derece sıcaklığa ve -300 derece soğuğa dayanabilen su ayılarının dünya dışında dahi hayatta kalabileceğini uzun süredir söylüyor. 

Avrupa Uzay Araştırmaları Ajansı, 2007 yılında, bir dizi mikro canlıyı alçak yörüngeye gönderip takibe almıştı. Susuz kalsalar da günlerce yaşamaya devam eden su ayıları, atmosferin dışında 12 gün boyunca hayatta kalabilmişlerdi.

Çok sayıda canlıyı kısa süre içerisinde öldürebilecek yüksek dozda radyasyona dayanabilen su ayılarının dünya üzerindeki yaşamı neredeyse tamamen sonlandırabilecek büyüklükteki kozmik felaketlerden dahi sağ çıkabileceği ifade ediliyor.

ÖNCEKİ HABER

"TSK hatıra ormanı imara açıldı" iddiası

SONRAKİ HABER

Meksika’da plastik ve yağ fabrikalarında yangın çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa