06 Ağustos 2019 18:50

AB, Türkiye'deki mülteciler için 127 milyon lira fon sağladı

AB, Türkiye'deki mülteciler için yürütülen nakit yardım programına 127 milyon avro ilave fon sağladı.

Paylaş

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki mültecileri desteklemek için yürütülen nakit yardım programına 127 milyon avro ilave kaynak sağlandığını duyurdu.

AB Komisyonunun açıklamasında Türk Kızılayı ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) tarafından Türkiye'deki mülteciler için yürütülen Sosyal Uyum Yardımı (SUY) programı kapsamında dağıtılan Kızılaykart'lara 127 milyon ilave ödenek sağlandığı, yeni finansman ile AB'nin programa toplam katkısının 1 milyar 125 milyon avroya ulaştığı kaydedildi.

Türkiye'deki mültecileri desteklemek için 2016 yılında kurulan toplam 6 milyar avroluk fona şimdiye kadar 5,6 milyar avro tahsis edildiği aktarılan açıklamada, fon kapsamında 3,5 milyar avroluk sözleşme imzalandığı ve projelere 2,4 milyar avroluk ödeme gerçekleştirildiği belirtildi.

SUY ile Türkiye'de uluslararası koruma veya geçici koruma statüsünde yaşayan, kamp dışındaki kişilere temel ihtiyaçlarını karşılamaları için yardım sağlanıyor. İhtiyaç duyanlar, Kızılaykart aracılığıyla aile ferdi başına aylık 120 lira nakit yardım alabiliyor. Kart sahibi sığınmacılar, nakit yardım sayesinde en temel ihtiyaçlarını doğrudan temin edebiliyor.

TÜRKİYE GERİ KABUL KARŞILIĞINDA FON ALDI

AB, 29 Kasım 2015'te düzenlenen Türkiye-AB Zirvesi'nde, Türkiye'deki Suriyeliler için 3 milyar avroluk fon sağlamayı taahhüt etmesi karşılığında Türkiye geri kabul anlaşmasını imzalamıştı. 18 Mart'taki zirvede ise 3 milyar avroluk ek fonun hayata geçirilmesi kararlaştırılmıştı. Fonların, Türkiye'deki Suriyelilerin sağlık, eğitim, altyapı, gıda ve diğer ihtiyaçları için geliştirilecek projelere harcanması karara bağlanmıştı. Türkiye, AB'yi mali yardımları yeterince hızlı aktarmamakla suçluyor. (AA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

ORÇEV'den Fatsa'daki siyanürcü şirketin alanını genişletmesine karşı kampanya

SONRAKİ HABER

Van'da ihmal sonucu ölen 16 mülteci kimsesiz mezarlığına defnedildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...