06 Ağustos 2019 16:38

ABD Savunma Bakanı Esper: Tek taraflı operasyon kabul edilemez

ABD Savunma Bakanı Esper, Suriye'de "güvenli bölge" konusunda açıklama yaptı. Esper, "Suriye'nin Kuzeyine yapılacak tek taraflı herhangi bir operasyon kabul edilemez" dedi.

Fotoğraf: School of Media and Public Affairs at GWU / Flickr (CC-BY-SA 2.0)

Paylaş

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Suriye’de "güvenli bölge" konusunda ABD ve Türkiye'den heyetler arasındaki kritik görüşme ile eş zamanlı olarak bir açıklama yaptı. Esper, "Suriye’nin kuzeyine yapılacak tek taraflı herhangi bir operasyon kabul edilemez. Ankara ile anlaşmaya varmayı umuyoruz" dedi.

Ankara’da ABD heyeti ile "güvenli bölge" konusunda yapılan kritik görüşmenin başladığı sırada, ABD Savunma Bakanı Mark Esper’den dikkat çekici bir açıklama geldi. Tokyo ziyaretinde gazetecilere konuşan Mark Esper, "Yapacağımız şey şu: ABD, Türkiye ve Demokratik Suriye Güçlerinin (SDG) Suriye’nin kuzeyinde paylaştığı ortak çıkarlarına bir kez daha zarar verecek tek taraflı sınır ötesi adımları engellemek” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Suriye Demokratik Güçlerini (SDG) terk etmek gibi bir "arzusu" olmadığını söyleyen Esper, Türkiye tarafından düzenlenecek herhangi bir operasyonda SDG’yi korumak için fiilen devreye girip girmeyeceklerine dair ayrıntı vermedi. Türkiye’nin endişelerini gidermek için bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını anlatan Esper, “Ankara ile anlaşmaya varmayı umuyoruz” ifadelerini kullandı. Esper ne yönde bir gelişme kaydedildiğine dair ise detay vermedi.

ABD İLE KRİTİK SURİYE GÖRÜŞMESİ

Milli Savunma Bakanlığı, ABD heyeti ile Suriye konusundaki güvenli bölge görüşmeleri ikinci gününde sürdü. ABD basını, ABD’nin Türkiye’ye son bir teklif sunacağını iddia etti. 

Türkiye ile ABD arasında Fırat’ın doğusu konusunda yapılması planlanan kritik görüşme Milli Savunma Bakanlığında yapıldı. Bakanlık görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada, “Suriye’nin kuzeyinde koordineli bir şekilde tesis edilmesi planlanan güvenli bölgeye yönelik ABD askeri yetkilileri ile görüşmelerin bugünkü kısmı saat 10.30’da başlamıştır” açıklaması yaptı.

ABD’DEN SON TEKLİF İDDİASI

Amerikan gazetesi Washington Post önceki gün yayımladığı bir haberde, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) kontrolündeki bölgeye Türkiye’nin askeri harekat düzenlememesi için son bir girişim başlatacağını iddiasını gündeme getirdi. Haberde, ABD yönetiminin ‘Türkiye’nin iki hafta içinde böyle bir adım atmasını beklediği’ belirtilmiş ve Ankara’da yapılacak görüşmede harekatı önlemek için ‘son bir teklif’te bulunacağını öne sürdü.

ABD’li yetkililere dayandırılan haberde, Türkiye’ye sunulacak önerinin bazı maddeleri şöyle sıralandı: “ABD ile Türkiye’nin, Suriye-Türkiye sınırında yaklaşık 14.5 kilometre (dokuz mil) derinliğinde ve 140 kilometre (87 mil) uzunluğunda bir bölgede ortak operasyon düzenlemesi, Kürt savaşçıların bu bölgeden çıkarılması", Bu bölgedeki Kürt mevzilerinin ortadan kaldırılması, sonrasında ABD ile Türkiye’nin bu bölgede ortak devriye düzenlemesi.

ERDOĞAN: ABD VE RUSYA İLE PAYLAŞTIK 

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Bursa’da yaptığı konuşmasında, "Biz Afrin’e girdik, Cerablus’a da girdik, biz el Bab’a da girdik. Şimdi de Fırat’ın doğusuna gireceğiz. Biz bunu Rusya’yla da paylaştık, Amerika’yla da paylaştık.  Çünkü oralardan bize bu taciz atışları devam ettikçe bizim sessiz kalmamız mümkün değildir" ifadelerini kullanmıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bildiğimiz ölçüde güçlü, anlayabildiğimiz ölçüde kararlı

SONRAKİ HABER

“Ölüler Altın Takar mı?”

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...