05 Ağustos 2019 20:06

3 kamu bankasından şirketlere 5,2 milyar TL kredi

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan şirketlere kredi desteğine ilişkin ortak açıklama yapıldı.


Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

3 kamu bankası 11 bin 500 firmaya 5.2 milyar TL kredi verdi. Söz konusu kredilerin 1.7 milyar TL’si kullanıldı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan firmalara kredi desteğine ilişkin ortak açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İvme finansman paketi uygulamaya alınmıştır. Bu paketle istihdam katkı oranı ve ihracat/döviz geliri potansiyeli yüksek olmasına karşın, ithalat bağımlılığı olduğu için ülkemizin dış ticaret açığı vermesine sebebiyet veren sanayi sektöründe yer alan, ham madde-ara malı üreten, makine imalatı yapan ve yerli makine alımı yapan firmaların yeni yatırımları ve yatırım sonrasında ihtiyaç duyacakları işletme kredileri ile soya, ayçiçeği, mısır ve yem üretiminin desteklenmesine yönelik yatırım ve işletme kredileri kullandırılması hedeflenmiştir.

Temmuz 2019 sonu itibariyle 3 bankamız tarafından ivme finansman paketi kapsamında; 11 bin 500 firmaya 5.2 milyar TL kredi limiti tahsis edilmiş, 1.7 milyar TL kredi kullandırımı yapılmıştır. Orta ve büyük ölçekli firmalara kredi kullandırımı yatırım kapsamında satın alınan makinelerin teslimlerine bağlı olarak devam etmektedir.” (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Yuan, dolar karşısında en düşük düzeyine geriledi

SONRAKİ HABER

‘KÖİ projelerinde sadece buz dağının görünen yüzü 60 milyar TL’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...