03 Ağustos 2019 05:00

Standard and Poors, Türkiye’nin ekonomi görünümünü durağan olarak teyit etti

S&P, Türkiye'nin ABD ve AB ilişkilerindeki gerilim ve jeopolitik riskleri işaret ederek ekonomik görünümü durağan kredi notunu ise yatırım yapılabilir seviyenin 3 derece altı olarak teyit etti.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ekonomiye ilişkin pembe tablolar çizmeye devam ederken; Standard and Poors, Türkiye'nin kredi notunu 'B+', görünümünü 'Durağan' olarak teyit etti. S&P değerlendirmesinde bölgesel güvenlik riskleri, ABD ve AB ile ilişkilerin bozulma potansiyeli de dahil olmak üzere çeşitli jeopolitik risklerin sürdüğüne dikkat çekti.

S&P YÜZDE 0,5 DARALMA BEKLİYOR

Standard and Poors açıklamasında, "Türkiye'nin bu yıl yüzde 0,5 daralmasını, gelecek yıl yüzde 3 civarında büyümesini bekleniyor. Türkiye'nin mali durumunu zayıflatma potansiyeli olan bir sistemik bankacılık sıkıntısı olasılığını görürsek, not düşürebiliriz" denildi.

GEÇEN YIL KREDİ NOTU DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

S&P, Şubat ayında yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin kredi notunu “B+”, görünümünü “durağan” olarak teyit etmişti

S&P geçtiğimiz yıl ağustos ayında Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunu BB-'den B+'ya düşürmüş, not görünümünü ise "durağan" olarak teyit etmişti. Söz konusu kredi notu 'yatırım yapılabilir' seviyenin 3 kademe altını ifade ediyor.

MOODY'S VE FITCH İNDİRMİŞTİ

Türkiye'yle ilgili son olarak 'not' karar alan kredi derecelendirme kuruluşu ise Fitch oldu. Fitch geçen ay Türkiye’nin kredi notunu 'BB'den 'BB-'ye indirdi, not görünümünü ise 'negatif' olarak teyit etti. 'BB-' notu Fitch değerlendirmesine göre 'yatırım yapılabilir' seviyenin iki kademe altındaki ülkelere veriliyor.

Daha önce, haziran ayında ise Moody's Türkiye'nin kredi notunda indirime gitti. Kuruluş, Türkiye'nin uzun dönem kredi notunu Ba3'ten B1'e düşürdü ve görünümün de negatif olmayı sürdürdüğünü açıkladı. 'B1', Moody's değerlendirmesinde 'yatırım yapılabilir' seviyenin 3 kademe altını anlatıyor. (EKONOMİ SERVİSİ)

{{373760}}

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Nusaybin’de Bagok Dağı'nda çatışma: 1 asker hayatını kaybetti, 4 asker yaralı

SONRAKİ HABER

Porto Riko Valisi Ricardo Rossello istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...