31 Temmuz 2019 14:52

Türkiye'nin çıkarıldığı F-35 programına Japonya talip

Japonya F-35 programına tam yetkili olarak katılma isteğini Pentagon'a iletti. ABD'nin Japonya'ya olumsuz yanıt vermesi bekleniyor.

Fotoğraf: ABD Hava Kuvvetleri

Paylaş

Japonya F-35 programına tam yetkili olarak katılmak için ABD Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) başvurdu. Rusya’dan S-400 füze savunma sistemleri alması nedeniyle Türkiye’yi F-35 programından çıkarmaya karar veren ABD’nin Japonya’nın tam üyelik teklifine sıcak bakmadığı iddia ediliyor.

Defence News’de yer alan habere göre, Japonya, F-35 programına tam yetkili partner ülke olarak katılma talebini Pentagon’a iletti. 18 Haziran’da Pentagon Tedarik Başkan Yardımcısı Ellen Lord’a bir mektup yazan Japonya Savunma Bakanlığı Savunmanın Geliştirilmesini Planlama Bürosu Direktörü Atsuo Suzuki, Japonya’nın F-35 alıcısı olmaktan çıkıp programın tam yetkili üyesi olmak için neler yapması gerektiğini sordu.

Suzuki, “İlk etapta Japonya’nın partner ülke olma olasılığı bulunup bulunmadığı hakkındaki düşüncelerinizi almak istiyorum. Ayrıca, Savunma Bakanlığı’na bir partner ülkenin sorumlulukları, hakları, maliyet paylaşımı, onay süreci ve gerekli süre gibi koşullar hakkında ayrıntılı bilgi vermenizi istiyorum. Bize sorumluluklarımızı bildirmeniz sonrasında partner ülke olup olamayacağımıza karar vereceğiz” diye yazdı.

PENTAGON JAPONYA’NIN TEKLİFİNE OLUMSUZ BAKIYOR

Haberde Lord’un bu hafta Japon yetkililerle bir araya geleceği ve görüşmede Tokyo’nun talebinin ele alınacağı ifade edildi. Defence News’e göre Pentagon Japonya’ya olumsuz yanıt vermeyi planlıyor. Bunun nedeni olarak, Japonların projeye dahil edilmesinin diğer ortaklarla gerginliklere yol açacak olması ve diğer müşterilerin gelecekte proje kapsamında daha büyük bir rol talep etme olasılığı gibi çekinceler gösteriliyor. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

JES’lerden kaynaklı kiraz ve üzümde verim düştü

SONRAKİ HABER

2019 temmuz ayı iş kolu istatistikleri: İşçilerin sendikalaşma oranı yüzde 13,7

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...