17 Ekim 2012 14:58

Foxconn itiraf etti: Çocuk işçi çalıştırıyoruz

Apple için üretim yapan Foxconn şirketi, Çin yasalarını ihlal ederek küçük yaşta işçi çalıştırdığını itiraf etti.Tayvan merkezli Foxconn, Apple dahil birçok elektronik üreticisi için montaj hizmeti sunan küresel bir tedarik şirketi. Binlerce işçinin çalıştığı fabrikalarındaki ç

Foxconn itiraf etti: Çocuk işçi çalıştırıyoruz
Paylaş

Tayvan merkezli Foxconn, Apple dahil birçok elektronik üreticisi için montaj hizmeti sunan küresel bir tedarik şirketi. Binlerce işçinin çalıştığı fabrikalarındaki çalışma şartları ve işçilerin maruz kaldığı kötü muamele nedeniyle yıllardır uluslararası insan hakları örgütü ve basının baskısı altında olan Foxconn, yaptığı itirafla, yaşı 14’e kadar inen çocukları fabrikalarında çalıştırdığını belirtti.

Şirket, Çin’in kuzeydoğusundaki Şansdong eyaletinde bulunan Yantai tesisinde, çocuk yaştaki stajyerleri üç hafta boyunca çalıştırdığını, böylece Çin yasalarını da ihlal ettiğini açıklarken, çocuk işçilerin eğitim kurumlarına gönderilmesi için “En kısa zamanda çalışmalara başlayacağını” iddia etti.

Foxconn, geçtiğimiz hafta da bir skandala imza atmış, güvenlik tedbirlerinin yetersizliği nedeniyle kaza geçirerek sakat kalan işçisinin tedavi masrafları yüzünden işçinin ailesini tehdit ettiği ortaya çıkmıştı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Obama’nın bir vaadi daha boş çıktı

SONRAKİ HABER

BDP’den ‘Darbe yapanların adları kamu alanlarından kaldırılsın’ teklifi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...