4+4+4 ‘laik’ ve ‘dinci’ sınıflar oluşturdu

4+4+4 ‘laik’ ve ‘dinci’ sınıflar oluşturdu

Eğitim Sen İstanbul şubeleri geride kalan bir ay içinde 4+4+4’le ilgili yaşanan sıkıntılarla ilgili rapor açıkladı.Eğitim Sen 6 No’lu Şube binasında yapılan basın toplantısında konuşan Eğitim Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan, modelin ilk tartışıldığı dönemlerde dile getirdikleri bütün olumsuzlukların yaşand

Eğitim Sen İstanbul şubeleri geride kalan bir ay içinde 4+4+4’le ilgili yaşanan sıkıntılarla ilgili rapor açıkladı.

Eğitim Sen 6 No’lu Şube binasında yapılan basın toplantısında konuşan Eğitim Sen 5 No’lu Şube Başkanı Mehmet Aydoğan, modelin ilk tartışıldığı dönemlerde dile getirdikleri bütün olumsuzlukların yaşandığını söyledi. 4+4+4’le eğitimde ticarileşme ve gerileşmelerin yeni bir boyut kazandığını belirten Aydoğan, “Gerçekleştirilen bu dönüşümün bedeli öğrencilere, velilere ve öğretmenlere ödetiliyor” dedi.

Bu yıl sınıflardaki öğrenci sayısının çok ciddi oranlarda arttığına dikkat çeken Aydoğan, “60-66 aylık çocukların okula alınmasından ötürü bazı çocuklar okula bebek mamalarıyla geliyor. Yoğun ders temposundan ötürü bazı çocuklar sınıflarda uyuyor, sınıf arkadaşına abi diyen çocuklar var” dedi.

‘ÖĞRENCİLER AYAKTA EĞİTİM GÖRÜYOR’

Seçmeli ders tercihinde pozitif dersleri seçen öğrencilerin din ağırlıklı ders seçen öğrencilerden ayrı bir sınıfa konulduğuna dikkat çeken Aydoğan, “Şu anda çoğu okulda ‘laik sınıf’ ve ‘dinci sınıf’ diye tanımlamalar yapılmaya başlandı. Bu önlenmediği durumda ciddi ayrımcılıklara ve çatışmalara neden olabilir” uyarısında bulundu.

DANIŞMA HATTI AÇILDI

Ders yoğunluğundan ötürü ikili eğitim sisteminin uygulandığını söyleyen Aydoğan, öğrencilerin akşam geç saatlere kadar okulda kaldığını belirtti. Sorunların gün geçtikçe arttığı uyarısını yapan Aydoğan, “Yukarıda bahsettiğimiz tüm aksaklıklar 4+4+4 eğitim sisteminin ortaya çıkarmış olduğu sorunların sadece bize yansıyan küçük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu bir aylık süreç bize göstermiştir ki bu bilim karşıtı aceleye getirilmiş kesintili eğitim modelinin yarattığı tahribat gün geçtikçe artacaktır” şeklinde konuştu. Aydoğan sendika olarak sorun yaşayan velilerin ulaşabileceği danışma ve şikayet hattı kurduklarını ve ailelerin kendilerini 0212 642 15 15 numaradan arayabilecekleri duyurusunu yaptı. (İSTANBUL)

www.evrensel.net