18 Ekim 2012 09:02

‘Güle güle Erol Günaydın’

Tedavi gördüğü Acıbadem Kadıköy Hastanesinde kalp yetmezliği nedeniyle 15 Ekim Pazartesi günü hayatını kaybeden Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Erol Günaydın için Beyoğlu’ndaki Ses Tiyatrosunda cenaze töreni düzenlendi.Sahneye getirilen Günaydın’ın tabutuna tiyatroya başladığı ve tuttuğu takımı Galatasaray bay

‘Güle güle Erol Günaydın’

Paylaş

Sahneye getirilen Günaydın’ın tabutuna tiyatroya başladığı ve tuttuğu takımı Galatasaray bayrağı ve baş ucuna da her zaman kullandığı şapka koyuldu. Törene Erol Günaydın’ın kızları ve torununun yanı sıra sanat camiasından pek çok ünlü isim katıldı. Törende duygu dolu anlar yaşandı. Katılanlar arasında Haldun Dormen, Tuncer Kurtiz, Ali Poyrazoğlu, Demet Akbağ, Rasim Öztekin, Erkan Can, Erdal Özyağcılar, Ferhan Şensoy, Salih Kalyon gibi isimler göze çarptı.

Tören, Günaydın’ın kendini tanıttığı ve anılarını anlattığı röportajlardan kesitlerle başladı. Gösterimin sonunda Erol Günaydın’ın ölümle ilgili söylediği sözlere yer verildi. Günaydın’ın “Ben bir tanıdığım, ben öldüğümde bir tanış aramızdan ayrıldığında ne deniyorsa, o densin. ‘Çok meşhur bir adamdı’ denilmesini istemem” sözleri uzun süre alkışlandı.

Günaydın hakkında ilk konuşmayı Tuncel Kurtiz yaptı. “O büyük ve ölümsüz bir enerjidir. Sahnenin bir ucundan diğerine yürüdü mü seyirci ayaklanırdı” sözleriyle başladığı konuşmasında Kurtiz, “Ses Tiyatrosuna bunca yıl sonra son girişi oluyor. Benim hayatım, Erol’la bu sahnede başladı. Ölüme inanmıyoruz. Bahara açılan bir kapıya gidiyor. Güle güle Günaydın, seni hiç unutmayacağız dostum” diyerek veda etti.

Daha sonra sahneye çıkan Derya Baykal, konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı. Baykal, “Biz onunla bu sahnede yan yana durarak oyun oynadık. Çok büyük bir ustaydı. Oyun bittiği zaman koşarak kızlarına giderken beni çok etkilerdi” dedi.

Rasim Öztekin ise “Oyunculuğu onun yanında öğrendim” diyerek konuşmasına başladı. Öztekin, “Ben ağabeyimi, babamı, en önemlisi konservatuvarımı kaybettim” diyerek sahneden ayrıldı.

Erol Günaydın’ın yaşadığı sırada yeterince ilgi görmediğini belirten Sanatçı Salih Kalyon da, “Yaşadığı esnada ıhlamur çiçeğini çok görenler, öldükten sonra boyunca çelenk gönderirler” ifadesini kullandı.

Ardından sahneye yine Günaydın’ın uzan yıllar birlikte oynadığı Demet Akbağ çıktı. Akbağ, “Ben ustayla bu sahneyi iki oyunla paylaştım. Rasim’in neden konuşamadığını anlıyorum. O yaşı olmayan büyük ustaydı. Zaman zaman bizim küçüğümüz olabiliyordu. Onunla aynı sahneyi paylaştığım için şanslıyım” dedi.

Son olarak sahneye ünlü Sunucu Halit Kıvanç çıktı. Günaydın’la nasıl tanıştığını anlatan Kıvanç, Günaydın’dan yaşça büyük olduğunu hatırlatarak “Kardeşlerimizi uğurlamak bana da ağır geliyor” dedi.

Ardından saygı geçişi için kalabalık sahneye davet edildi. Sahneye İlk çıkan Haldun Dormen oldu. Dormen, tabutu öptü yerine geçti. Ardından Günaydın’la aynı sahneyi paylaşan arkadaşları, dostları, yakınları saygı geçişi yaptı. Geçiş yapanlar, sahne önünde bulunan Erol Günaydın’ın kızlarına da başsağlığı dileğinde bulundu. Günaydın’ın tabutu yine eller üzerinde tiyatrodan çıkarıldı, Teşvikiye Camii’ne götürüldü. Sanatçının cenazesi, Teşvikiye Camii’nde ikindi namazını müteakiben kılınan cenaze namazının ardından Feriköy Mezarlığında eşinin yanında toprağa verildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)


FERHAN ŞENSOY’DAN VEDA ÖPÜCÜĞÜ

Tiyatro Sanatçısı Ferhan Şensoy da Günaydın’la tanışmasını ve yaşadıkları diyaloğu anlattı. Şensoy, “Ben ustayla 1976 yılında tanıştım. Ona Fransa’daki ustamı anlattım. Oyunlarını anlattım. Çok heyecanlandı. Ben de öyle bir tiyatro yapmak istiyorum dedim. Senin anlattığın 25 deli işi. ‘Türk tiyatrosunda 25 deli yok’ dedi. Bana ilk dersi o oldu. Anladım ki öyle deliler yetiştirmek gerekiyordu. Orta oyuncuları’nı kurduk. Oyuncu yetiştirmeye başladım. ‘Usta deliler hazır’ dedim. Onu oyuna davet ettim. Koşarak geldi. Orta oyunculara katıldı. 17 yıl birlikte çalıştık. Beraber oynadığı genç oyuncular, ünlü oyuncular oldu. Onunla tiyatro yaptığım için, kendimi mutlu hissediyorum” dedi. Şensoy bu sözlerinin ardından tabutu öptü, “ teşekkürler ustam” diye konuştu Şensoy’un bu hareketi uzun süre alkışlandı.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Sağlıkta şiddet çığırından çıktı!

SONRAKİ HABER

Oyak Reno Fabrikasında 72 işçi yemekten zehirlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa