Düzce Cam işçileri sendika düşmanlığına karşı grev kararını astı

İnsanca çalışma koşulları için örgütlenen Düzce Cam işçileri, patronun sendikayı tanımayan tutumuna karşı fabrikaya grev kararını astı.

26 Temmuz 2019 18:14
Son Güncellenme Tarihi: 26 Temmuz 2019 16:07
Paylaş

Kristal-İş Sendikasında örgütlendikleri için işten atılan Düzce Cam işçileri, patronun sendikayla masaya oturmaması üzerine fabrikaya grev kararını astı. Sendika kabul edilene ve işe geri dönene kadar direneceklerini bildiren işçiler, çalışan arkadaşlarını da mücadeleye katılmaya çağırdı.

Düzce Cam Fabrikası patronunun görüşmeye yanaşmaması üzerine, dün saat 13.30’da fabrikaya grev pankartı asıldı. Düzce işçilerine, Gebze, Bursa, Mersin ve Eskişehir’den gelen cam işçileri de destek verdi. İşçiler sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Grev haktır engellenemez”, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Dünya yerinden oynar işçiler birlik olsa” sloganlarını attı. Burada işçilere seslenen Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, sözlerine Düzce’de yaşanan sel felaketinde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek başladı. Şişecam’da sürekli yasaklanan grevlere atıf yapan Çetintaş, patronun iktidara güvendiğini, içeride çalışma olmasına güvenerek grev erteleme talebinde bulunmadığını, hükümetin de bu nedenle yasaklama için harekete geçmediğini söyledi. Grevi sürdürmekte kararlı olduklarını ifade eden Çetintaş, “Biz bu kararı almadığımız sürece grev flamalarını kaldıramazlar. Yasal olarak kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. İstedikleri kadar grevimizi kötülesinler, biz üretim yapıyoruz desinler. Biz burada kalacağız” dedi.

Yetkili sendikanın muhatap bulamaması nedeniyle grevin kaçınılmaz olduğunu ifade eden Kristal-İş sendikası, “Atılan işçiler derhal geri alınsın. İşveren sendikasızlaştırmaya yönelik yasa dışı baskılara son versin. İşveren işçilerinin temsilcisi olan Kristal-İş’le en kısa zamanda görüşme masasına otursun” taleplerini dile getirdi.

NE OLMUŞTU?

Düzce Cam işçileri yaklaşık üç buçuk yıl önce sendikalaşmış, patron bunun üzerine itiraz etmişti. Bu sürede sendikalaşmaya öncülük yapan işçiler işten atıldı. İki yıllık hukuk mücadelesinin ardından sendika yetki davasını kazandı. Ancak patron davayı kaybettikten sonra da sendikayla görüşmeyi kabul etmedi. Geçtiğimiz birkaç ay içinde Kristal-İş tarafından yasa gereği atanan işyeri temsilcileri ve diğer kimi sendikalı işçiler de işten çıkarıldı. İşten çıkarılan işçilerin sayısı 80’i geçti. Patronun yetkili sendikayla görüşmeyi kabul etmemesi nedeniyle alınan grev kararı dün başlatıldı. İşten atılan işçiler grevi sürdürürken, fabrikada ise üretim devam ediyor. (Düzce/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Avcılar Belediyesi ‘Batı Nil Virüsü’ne karşı çalışma başlattı

SONRAKİ HABER

Dersim'de askeri aracın ezdiği 21 yaşındaki genç hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa