24 Temmuz 2019 14:41

OSTİM işçileriyle kriz paneli: Ülkenin kaderini emekçiler değiştirebilir

EMEP Yenimahalle İlçe Örgütü, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan ve Gazete Duvar Yazarı Hakkı Özdal'ın katılımıyla “Kriz, Ne Yapmalı?” paneli düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Emek Partisi (EMEP) Yenimahalle İlçe Örgütü, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ve Gazete Duvar Yazarı Hakkı Özdal'ın katıldığı panelde OSTİM işçileriyle ekonomik krizi konuştu.

Kent-Koop Kültür Merkezi Toplantı Salonunda gerçekleşen etkinliğe, ağırlıklı olarak OSTİM işçileri katılım gösterdi. İlk sözü alan Hakkı Özdal, Türkiye’nin ekonomik krizle birlikte siyasal ve toplumsal bir krizin de içinde olduğunu ifade etti. Türkiye’yi bu hale AKP’nin iktisadi ve politik programının getirdiğini dile getiren Özdal, gelinen noktada mevcut politikaların sürdürülememesinin AKP’nin politikalarının sorgulanmasına yol açtığını söyledi. Özdal, yönetenlerin, yönetilenlerdeki değişimi iyi okuyamadıkları için bir çözüm bulamadıklarını belirterek “Bugün eğer bir iktidar döneminin sonu gelecekse, bu örgütlenip taleplerini politik bir araç haline getiren emekçilerle olabilir. Ülkenin kaderi böyle değişebilir” dedi.

"AKP’NİN POLİTİKALARI SORGULANMAYA BAŞLANDI"

Hakkı Özdal’ın ardından söz alan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise ekonomik krizin kapitalist sistemin kendi yapısından kaynaklandığını ancak yıkıcılığını siyasi iktidarın politikalarından aldığını ifade etti. Ekonomik krizin sonuçlarının bugün çarpıcı şekilde yaşandığını dile getiren Gürkan, işten çıkarmalar ve hak kayıpları yoluyla krizin faturasının emekçilere yıkılmak istendiğini dile getirdi. Gürkan, sermayenin krizden çıkış için kendi tedbirlerini aldığını, hükümetin de sermayenin isteklerini uygulamaya koyduğunu belirterek bugüne kadar hükümet tarafından açıklanan tüm ekonomi plan ve programlarında emekçilerin aleyhinde kararlar alındığına dikkat çekti. Emekçi halkın yaşam ve çalışma koşullarının ağırlaşmasına paralel olarak AKP politikalarının AKP’ye oy veren kesimlerde de sorgulanmaya başlandığını ifade eden Gürkan, son seçimlerin bunun iyi bir göstergesi olduğunu dile getirdi.

"ASLOLAN İŞÇİLERİN ÖRGÜTLÜLÜĞÜ"

AKP’nin politikalarının sürdürülemezliğinin, sermaye gruplarını yeni seçenekler aramaya ittiğini belirten Gürkan, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu gibi bugünkü politikaların sorumlularının yeniden sahaya sürülmesinin bunun bir sonucu olduğunu dile getirdi. Gürkan, tüm bunlara karşılık AKP’nin hem bu siyasal sıkışmadan hem de krizden çıkış için kendisine yol arayacağını ifade ederek eğer karşılarında güçlü bir muhalefet olmazsa sermayenin ve hükümetin krizin yükünü işçilere, emekçilere yıkacağını ifade etti. Toplumun geniş kesimlerinden çeşitli güçlerin bir araya geldiği bir mücadeleye ihtiyaç olduğunu belirten Gürkan, “Sosyal demokratların da içinde yer aldığı bir mücadeleye ihtiyaç var ancak bu İmamoğlu'na ya da Millet İttifakı’na bel bağlayarak da olmaz. Aslolan işçilerin emekçilerin kendi örgütlülüğüdür. Henüz gidişatı belirleyecek bir düzeyde olmasa da burjuvazi ve AKP bundan korkmaktadır. Çünkü gidişatı değiştirebilecek yegane güç emekçilerin, halkın örgütlülüğü ve yönetime katılması, yönetimin başında olmasıdır” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

TİHV: Suriyelilerin zorla ve toplu sınır dışı işlemleri derhal durdurulmalıdır

SONRAKİ HABER

EMO Bilim - Akademi - Mühendislik buluşması gerçekleşiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa