16 Ekim 2012 21:37

Linç davası yeni mütalaasını bekliyor

İstanbul Okmeydanı’da küçük çocukları taciz ettiği iddiasıyla linç edilerek öldürülen Selahattin Cirit ile ilgili davanın 15. duruşması yarın görülecek. Olay adli bir vaka olmasına rağmen örgüt adına adam öldürdükleri ileri sürülen 13 sanık hakkında “Kasten adam öldürme

Linç davası yeni mütalaasını bekliyor

Paylaş
Selçuk Arslan

Ağustos ayında görülen 14. duruşmada, davaya yeni atanan savcı, dosyanın ve mütalaanın ağır olduğunu belirterek incelemek için süre istemişti. Savcının yarınki duruşmada ilk mütalaaya katılıp katılmayacağını açıklaması bekleniyor.  

‘ANAYASAL DÜZENLE NE İLGİSİ VAR?’

Davanın tutuklu sanığı ve hakkında 2 kere ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen Bülent Özdemir’in abisi Cemal Özdemir, yargılama süreci boyunca sanıkların çoğunun olay günü ve saatinde başka yerlerde olduğunu kamera ve İnternet kayıtlarıyla kanıtladıklarını savundu. Özdemir, “Üzerlerine verilen gizli tanık ifadeleri de büyük ölçüde çöktü.

Fakat tüm bunlar da bir şeyi değiştirmedi. 13 tane genç insanın yaşamını yakından ilgilendiren, belki ömür boyu hücre hapsinde kalmalarıyla sonuçlanabilecek önemli bir durumdur bu. İstediğimiz sadece dosyanın doğru olarak incelenip hukuki bir karar verilmesidir” dedi.

Polisin hazırladığı fezlekenin savcılık tarafından olduğu gibi kabul edildiğini söyleyen Özdemir, “Dövme olayının ise örgüt tarafından gerçekleştirildiğine dair hiçbir delil de yoktur. Tutuklu şahısların bu olayla ilgileri yoktur. Öte yandan mütalaaya bakıp sormadan edemiyoruz. Söz konusu olay adli bir vakadır ve ‘Anayasayı ortadan kaldırmakla’  hiçbir alakası yoktur” diye konuştu.
(İstanbul/EVRENSEL)


NE OLMUŞTU?

2008 yılında Okmeydanı’da öğrencileri taciz ettiği ileri sürülen 27 yaşındaki Selahattin Cirit, mahalleli olduğu belirtilen bir grup tarafından sokak ortasında dövülür. Polisin müdahale ederek Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdüğü Cirit’in burada sağlıkçılar tarafından tedavisinin yapılmadığı iddia edilir ve Cirit ertesi gün hayatını kaybeder. Cirit’in ölmeden önce polise konuştuğu, kendisini döven kişileri tanımadığı ve şikayetçi olmadığını söylediği belirtiliyor. Ancak adli bir vaka olması gereken dosya terörle mücadele şubesine devredilir ve gizli tanık ifadeleri sonucunda düzenlenen operasyonla 13 kişi gözaltına alınarak tutuklanır. Bu arada hakim medya linci “DHKPC” örgütüne mal etmeye çalışır ancak örgüt bir açıklama yaparak bunu reddettiği gibi sanıkların da örgüt üyesi olduklarına dair bir delil yoktur. Buna rağmen savcı, mayıs 2012’de açıkladığı mütalaasında 10 sanık hakkında “Kasten adam öldürmek ve anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 3 kişi hakkında da “Kasten adam öldürmek”ten müebbet hapis cezası talep eder.

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Adana KCK'de 45 kişiye 416 yıl hapis cezası

SONRAKİ HABER

Bosna Hersek'in Srebrenitsa şehrindeki maden ocağında göçük: 2 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa