16 Ekim 2012 18:00

Adana KCK'de 45 kişiye 416 yıl hapis cezası

Adana'da 2009 Aralık ayında yapılan 'KCK' operasyonu kapsamında yargılanan ve aralarında DTP Adana eski İl Başkanı Mehmet Zeki Karataş, Azadiya Welat Gazetesi çalışanı Seyithan Akyüz, Radyo Dünya çalışanı Kenan Karavil'in de bulunduğu 14'ü tutuklu 47 kişi hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü

Adana KCK'de 45 kişiye 416 yıl hapis cezası

Paylaş

Adana 8. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada, 45 kişiye toplam 419 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Duruşmaya tutuklu yargılanan sanıklar ve avukatları katılırken mahkeme heyeti, iki kişinin beraatına, Mesut Daş'ın ise verilen ceza miktarı ve yattığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verdi. Son savunmaları istenen yargılananların, Kürtçe savunma talebi, tutanaklara mahkeme heyeti tarafından "susma hakkını kullandı" diye geçirilirken, sanıklar Türkçe bildiklerini fakat anadillerinde savunma yapmak istediklerini belirtti. Kürtçe savunma talepleri mahkeme heyeti tarafından kabul edilmeyen sanıklar, son sözlerinin sorulması üzerine, "Anadilimde savunma yapmak istiyorum" diye yanıt verdi.

Savunma yapan avukatlarda anadilde savunmanın kabul edilmesini, savunması alınmayan sanıklara ceza verilemeyeceğini ve tüm müvekkillerinin tahliye edilmesi gerektiğini belirtti. Mahkeme heyeti karar için verdiği aranın ardından aralarında gazetecilerin de bulunduğu Kürt siyasetçilere, "örgüt yöneticisi olmak", "örgüt üyesi olmak", "örgüt propagandası yapmak" ve "patlayıcı madde bulundurmak" iddialarıyla ceza yağdırdı. Verilen kararda; Abdurahim Balicak, Eşref Bolat, Mesut Daş, Hacı Aydın, Hakan Kiraz ve Sıddık Ogün'e 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verildi. Yine Fikriye Özbay, Filiz Demirci, Hazım Bahadır, Murat Gül, Şeyhmus Bilgiç ve Tarhı Kanık'a 6 yıl 3'er ay hapis cezası verdi. Erol Demirhan, İlyas Toptamur, İsmail Kırmızıdal, Mazlum Kapan ve Urfi Aksu'ya 9'ar yıl hapis cezası veren mahkeme heyeti, Ali Gözel, Bayram Demirhan, Engin Ayaydın, Engin Okuducu, Hafize Toprak, Halit Yavuz, Mehmet Arslan, Mehmet Öztürk, Mehmet Güler, DTP eski İl Başkanı Mehmet Zeki Karataş, Nevzat Özkan, Sevda Taş ve Vasfiye Akgül'e 7 yıl 6'şar ay hapis cezası verdi. Heyet, Mehmet Sadık Saner, Arslan İlhan, Davut Önder ve Azadiya Welat çalışanı Seyithan Akyüz'e 12'şer yıl ceza verirken, Mehdi Atilla ve Taner Taş'a ise 10'ar yıl hapis cezası verdi. Erdal Tuncel, Hasan Özmen, Radyo Dünya çalışanı Kenan Karavil, Yusuf Orak ve Yılmaz Kahraman'a 13 yıl 6'şar ay hapis cezası veren heyet, Ahmet Sadık Saner'e ise 2 defa ayrı ayrı 6 yıl 8 ay, bir kere de 1 yıl 6 ay olmak üzere toplamda 14 yıl 10 ay hapis cezası ve 13 bin 320 TL para cezası verdi.

Mahkeme heyeti, Hasan Özmen'e ise 3 kere ayrı ayrı 6 yıl, bir kere 6 yıl 8 ay ve bir kere de 1 yıl 6 ay olmak üzere 26 yıl 4 ay hapis cezası, 6 bin 660 TL para cezası verirken, Mehmet Güler'e ise 2 kere 4 yıl, bir kere de 5 yıl 10 ay hapis ve 5 bin TL para cezası verdi. Yusuf Orak ise, 15 ay hapis, 3 bin TL'de para cezası aldı. Huri Güner ve Ferhat Önder'e beraat veren mahkeme heyeti, Mesut Daş'ı da verilen ceza miktarı ve yattığı süreyi göz önünde bulundurarak tahliye etti. (Adana/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Cargill’de sendikalaşma mücadelesi sürüyor

SONRAKİ HABER

Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı hakim karşısına çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa