22 Temmuz 2019 21:27

Hulusi Akar, ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey ile görüştü

Milli Savunma Bakanlığı: 'Güvenli bölge' tesisi ile ilgili müşterek çalışmalara devam edilmesi konusunda mutabık kalınmıştır.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey'le görüştü. Görüşmede Akar’ın; ABD’li bazı sivil, asker üst düzey yetkililerin, YPG temsilcileriyle Suriye’de yaptıkları görüşmelerden duyulan rahatsızlığı ifade ettiği belirtildi.

Fırat’ın doğusunda 'güvenli bölge' tesisi ile IŞİD’le mücadele başta olmak üzere Suriye’de son dönemde yaşanan gelişmelerin ele alındığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu kapsamda Bakan Akar tarafından; Fırat’ın doğusunda Türkiye ve ABD’nin koordineli bir şekilde birlikte 'güvenli bölge' tesisi, PKK/YPG terör örgütü unsurlarının güvenli bölgeden çıkarılması, ayrıca, bölgedeki mevzii ve tahkimatın imha edilmesi ve ağır silahlarının toplanması, yerinden edilen Suriyeli kardeşlerimizin evlerine dönmeleri için gerekli şartların oluşturulması, Türkiye’nin mücadelesinin Kürt ve Arap kardeşlerimiz ve diğer etnik/dini gruplarla olmayıp, DEAŞ ve PKK/YPG’li teröristlerle olduğu, ABD’li bazı sivil, asker üst düzey yetkililerin, PKK/YPG terör örgütü elebaşları ile Suriye'de yaptıkları görüşmelerden rahatsızlık duyulduğu ifade edilmiştir.”

Açıklamada ayrıca, görüşmede her iki ülkenin askeri heyetleri tarafından ‘güvenli bölge’ tesisi ile ilgili müşterek çalışmalara, yarından itibaren Milli Savunma Bakanlığında devam edilmesi konusunda mutabık kalındığı bilgisine yer verildi. (Ankara/AA)

ÖNCEKİ HABER

Kütahya'da işçi servisi ile kamyonet çarpıştı: 11 yaralı

SONRAKİ HABER

23 yaşındaki asansör teknisyeni akıma kapılarak öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa