17 Ekim 2012 09:20

Türkiye vekaleten savaş yürütüyor

Eğitim-Sen Tarsus Şubesi tarafından düzenlenen “Kaynayan Kazan Ortadoğu ve Türkiye” başlıklı panele katılan Gazeteci-Yazar Faik Bulut, Suriye krizini gazetemize değerlendirdi.Ortadoğu’da başlayan ayaklanmaları Suriye’den ayıran bir fark var mı; Suriye’de neler oluyor?Ortadoğu’daki ayaklanmaları Suriye’den ayıran en &

Türkiye vekaleten savaş yürütüyor
Paylaş
Burak Şefkat

Ortadoğu’da başlayan ayaklanmaları Suriye’den ayıran bir fark var mı; Suriye’de neler oluyor?

Ortadoğu’daki ayaklanmaları Suriye’den ayıran en önemli fark Suriye’deki kitle mücadelesinin giderek iç savaşa, mezhepsel, dinsel savaşa ve yabancı müdahalenin stratejik hesaplarını yaptığı bir merhaleye dönüşmesidir. Ve bu merhalenin Orta Asya’ya kadar uzatacak bir jeopolitik savaş olarak görülmesidir. Dolayısıyla Suriye savaşı tek başına bir Suriye savaşı olmaktan çıkmıştır. Suriye savaşı hem Türkiye’de savaş durumu hem de bölge devletlerinin yeniden saflaşması haline ve savaşması anlamına geliyor. Ama maalesef sınıfsal saflaşmanın üstünü örten ve belki de gerici bir savaş dediğimiz türe dönüşmesi anlamına geliyor. Bütün bunların diğer Arap ülkelerindeki ayaklanmalardan ayıran temel karakteristik özellikleri olduğunu düşünüyorum.

Bugün Suriye’ye baktığınızda ne görüyorsunuz?

Meçhule gidiyoruz gibi gözüküyor. Suriye rejiminin dayanma gücü konusunda çok iyimser değilim, çökeceği kesin olmasına rağmen kolay çökmeyeceğini söyleyebilirim. Haftalar, aylar hatta seneler de sürebilir ve bu durum mutlu sonla bitmeyecek. Giderek Türkiye’yi içine çekecek, Alevi meselesini, Kürt meselesini içine çekeceğini söyleyebilirim. Bölgesel dengeler açısından bu durum satranç oyununa benziyor. Hamleler ve karşı hamleler zaman zaman pat durumu yaratıyor ama her durumda çok büyük bir kaos. Ve bu kaos Amerikalıların söylediği türden yaratıcı bir kaos değil tersine çok riskleri olan, sonucu çok kanlı olabilecek, kardeşliği ortadan kaldırabilecek bir kaos. Paramparça eden, atomize eden bir kaos. Bence bu kaosun önüne geçmek, savaşı durdurmak için ne yapabiliriz, ama savaş olursa da bu savaşın içinden yeni bir dinamiği halkların yararına nasıl kullanabilirizi tartışmamız lazım. Özgürlüğe doğru nasıl gidebiliriz? Bunun düşünülmesi gerekiyor.

Suriye’deki muhalefet hakkında neler düşünüyorsunuz? Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) bağımsız bir muhalefet midir?

Özgür Suriye Ordusu bağımsız bir muhalefet değil. Muhalefetten ziyade müdahalenin aracı olmuş durumdalar. Önümüzdeki günlerde özgür Suriye ordusunun Libya’daki muhalefetten farklı bir pozisyonu olmayacaktır. Nasıl Libya’daki muhalefet eninde sonunda dış güçlerin paralı askeri konumuna geldilerse onlar da böyle olacaklardır.

Suriye üzerinde Türkiye’nin rolünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye, NATO adına ABD adına vekaleten savaş yürütüyor. Deyim yerindeyse, yeni Osmanlıcılık adı altında ekonomik bakımdan, siyasi bakımdan yayılmacı politikaları uygulamaya çalışmanın aracı haline gelmiştir.

Önümüzdeki dönem Suriye’yi neler bekliyor?

Uluslararası dengeler bu duruma karar verebilir, sınırlarını belirleyebilir. Suriye savaşı artık sadece muhaliflerle rejim arasında yaşanan çatışmadan çıkmış ve küresel savaş halini almıştır. Küresel savaşta da küresel oyuncuların atacağı her adım, her karar bu savaşın gidişatını belirleyecektir.

SURİYE’DE KÜRTLERİ NE BEKLİYOR?

Suriye’de Esad kalsa da yeni bir yönetim mekanizması kurulsa da Suriye’deki Özerk Kürt Bölgesi’ne karşı savaş açılabileceği konusunda kamuoyunda konuşmalar yapılıyor. Bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Kürtler şu ana kadar mümkün olduğu kadar silah kullanmadan kendi programlarını uygulamaya çalışıyor. Suriye’de Kürtlerin üç sıkı aşamadan geçmeleri elzem değilse de gerekeceğini düşünüyorum. Birincisi, kendi içlerinde iç çatışma, kardeş kavgası olmazsa bu imtihanı geçerler. Diğer yönüyle de ister Esad rejimi olsun ister muhalifler olsun Kürtlerle ciddi bir mücadeleye girişeceklerdir. Bu mücadele kanlı mı olur kansız mı bilemiyorum ama Kürtler kendi şartlarını Suriye’de kazanan tarafa kabul ettirmeye çalışacaklardır. Kabul etmemeleri halinde bir çatışma yaşanabilir. Türkiye ise Özerk Kürt Bölgesi’ni rahat bırakmayacaktır. Henüz hazmedemediği bu lokmanın boğazında diken olmasını istemeyecektir ve kendisi doğrudan Suriye’ye müdahale ettiğinde Kürtleri de aradan çıkarmaya çalışacaktır. Bu da Kürtlerle savaş demektir. Öyle yapmazsa bile mümkün olduğu kadar desteklediği muhaliflerle Kürtleri çatıştırmaya çalışacaktır. Bu durum Türkiye Kürtleri açısından da Suriye Kürtleri açısından da büyük bir risktir. (Tarsus/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Carrar Ana’nın Silahları

SONRAKİ HABER

Timsah gözyaşlarıymış!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...