21 Temmuz 2019 10:57
Son Güncellenme Tarihi: 21 Temmuz 2019 21:38

Ukrayna'daki erken genel seçimde Zelenskiy'in partisi açık ara birinci

Ukrayna'da sandık çıkış anketlerine göre, erken genel seçimde Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in Halkın Hizmetkarı partisi en çok oyu aldı.

Fotoğraf: Vladimir Shtanko/AA

Paylaş

Ukrayna'da erken milletvekili genel seçiminde sandık çıkış anketlerine göre, Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in partisi Halkın Hizmetkarı en çok oyu aldı.

Ülkedeki erken genel seçimde oylama işlemleri sona erdi.

Devlet Başkanı Zelenskiy'in göreve geldikten sonra parlamentoyu feshetmesi nedeniyle yapılan ve 22 partinin katıldığı seçimde sandıklar yerel saat ile 20.00'de kapandı.

Ulusal sandık çıkış anketine göre, Halkın Hizmetkarı yüzde 43,9 oy ile liderliğe otururken, Rusya ile iyi ilişkiler içerisinde olan Yaşam İçin Muhalefet  Platformu yüzde 11,5 oy ile ikinci sırada yer aldı.

Eski Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun partisi Avrupa Dayanışması yüzde 8,9 oy, eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun Anavatan partisi yüzde 7,6 oy, rock grubu Okean Elzi'nin solisti Svyatoslav Vakarçuk'un partisi Ses ise yüzde 6,3 oy oranı ile yüzde 5 barajını geçti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, göreve geldikten hemen sonra 8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu fesheden ve 21 Temmuz'da erken parlamento seçimi yapılmasını öngören kararnameyi imzalamıştı.

SEÇİMDE PARTİLER İÇİN YÜZDE 5 BARAJI UYGULANIYOR

Zelenskiy, mayıs ayında yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde yüzde 73,22 oy alarak kazanmış, göreve geldikten hemen sonra 8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu fesheden ve 21 Temmuz’da erken parlamento seçimleri yapılmasını öngören kararname imzalamıştı.

20 Mayıs’ta göreve başlayan Devlet Başkanı Zelenski, yemin töreni sırasında parlamentoyu feshettiğini ve erken seçim ilan ettiğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Soma'da maden işçileri tazminat hakkını istiyor

SONRAKİ HABER

Hababam Sınıfı oyuncularından Faruk Şavlı hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa