16 Ekim 2012 17:11

Ricciardone'nin önerisi Erdoğan'a uymadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  ABD Büyükelçisi Frank Ricciardone'nin açıklamalarına ilişkin olarak, ‘O öneri bize uymaz. Çünkü Ladin bir şehirde bulunuyordu. Ancak burada derin mağaralar var. Yani farklı şartlar ve durumlar var’ dedi.  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakü ziyareti dö

Ricciardone'nin önerisi Erdoğan'a uymadı

Paylaş

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan,  ABD Büyükelçisi Frank Ricciardone'nin açıklamalarına ilişkin olarak, ‘O öneri bize uymaz. Çünkü Ladin bir şehirde bulunuyordu. Ancak burada derin mağaralar var. Yani farklı şartlar ve durumlar var’ dedi. 
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Bakü ziyareti dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi. Erdoğan Afyon'daki cephanelik patlamasında askerlerin doğal afet sonucu yaşamını yitirdiğinin söylenmesine ilişkin olarak, ‘Bir yanlış anlaşılma söz konusu olabilir, gereğini yapacağız’ dedi. ABD Büyükelçisi Frank Ricciardone'nin PKK ilişkin yaptığı açıklamayı değerlendiren Erdoğan, ‘Özellikle bizim Sayın Bush döneminde istihbarat paylaşımında anlık paylaşıma geçiş kararımız var. Ondan önce bu söz konusu değildi. O zaman bu konuda anlaşmıştık. Bundan böyle anında bilgi paylaşımı gelecek, talimatını o zaman ABD verdi. O günden bu güne bunu daha da ileri taşımanın gayreti içine girildi. Şu anda bu işliyor. Bin Ladin ile ilgili uygulama kendi şartları içinde değerlendirilir. Bizim buradaki mücadele de kendi şartlarında değerlendirilir. Birisi bir şehrin evinde oluyor, diğeri ise derin mağaralarda oluyor. Yani farklı şartlar ve durumlar var’ dedi.
 
'MUHALEFET VERDİĞİ SÖZÜN ARKASINDA DURSUN'
 
Erdoğan, yerel seçimlere ilişkin düzenlemenin Cumhurbaşkanı Gül'ün Meclis'e iadesine ilişkin soruya, ‘Bu sürece ilişkin atacağımız adım kendi hafızamızdan bunu silmek olacak. Yeter ki, muhalefet verdiği sözün arkasında dursun. Dururlarsa biz bunu süratle hallederiz’ yanıtını verdi. 
 
GÜNDEM SURİYE
 
İran Devlet Başkanı Ahmedinejat ile yaptıkları görüşmenin temel gündeminin de Suriye olduğunu belirten Erdoğan, ‘Biz 3'lü bir sistem önerdik. Bu Türkiye, Mısır ve İran olabilir. Türkiye, Rusya ve İran olabilir ya da Türkiye, Suudi Arabistan ve Mısır olabilir dedik. Bu süreçlerden sonra bir şeyler çıkabilir. Biliyorsunuz Cenevre süreci oldu, ancak Kofi Annan başarısız oldu" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Benzine 13 kuruş indirim

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu’dan belediyenin veri tabanını inceleme talimatı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa