16 Ekim 2012 16:55

BDP, AKP ve CHP ile görüştü

PKK'li ve PAJK'lı tutukluların PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, özgürlük ve güvenlik koşullarının sağlanması ve Kürtlerin demokratik haklarının tanıması için başlattığı açlık grevine katılan tutukluların aileleri ile BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, AKP, CHP grubu ve Adalet Bakanlı

Paylaş

PKK'li ve PAJK'lı tutukluların PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın sağlık, özgürlük ve güvenlik koşullarının sağlanması ve Kürtlerin demokratik haklarının tanıması için başlattığı açlık grevine katılan tutukluların aileleri ile BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, AKP, CHP grubu ve Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Mermerci ile görüştü. CHP ile yapılan görüşmenin olumlu olduğunu belirten Buldan, AKP ile yapılan görüşmenin ise öyle olmadığını söyledi. 
 
Cezaevinde açlık grevinde olan tutukluların yakınları Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Mermerci, AKP Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile görüştü. Görüşmelerde ailelere BDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ile İdris Baluken de eşlik etti. Buldan ve Baluken, yapılan temasları DİHA'ya değerlendirdi. BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sefa Mermerci ile yaptıkları görüşmede cezaevlerinde açlık grevi yapan PKK'li ve PAJK'lı tutukluların taleplerini ilettiklerini belirterek, "Aileler ile durumun ciddiyetini aktardık. Durumun aciliyetini gözler önüne serdik. Müsteşar siyasi taleplerin yerine getirilip, getirilmeyeceği konusunda yetkisinin olmadığını, ancak Adalet Bakanı Ergin ve Başbakan Erdoğan'a verilmek üzere dosya hazırlayacağını söyledi" dedi. Baluken, özellikle açlık grevinde bulunanların b vitamini almadığını bunun da fiili olarak ölüm orucu anlamına geldiğini belirterek, "35. gününde olan tutukluların durumunun ciddi olduğunu söyledik. Olası gelişmelerin ya da can kayıplarının Türkiye'deki çözüme yönelik tartışmaları geri dönüşümsüz bitirecek bir tehlike olduğunu belirttik. Erdoğan'ın 'İmralı ile görüşülebilir' açıklamalarını hatırlattık. Böylesi bir samimiyet varsa adım atılması için tam da zamanı olduğunu söyledik. Çünkü böylesi bir adım hem cezaevlerindeki mevcut durumu ortadan kaldırabilir hem de toplumsal barışın adımı olabilir dedik" diye kaydetti. 
 
'MÜSTEŞAR DURUMUN FARKINDA'
 
Mermerci'nin söyledikleri her şeyi not aldığını belirten Baluken, Mermerci'den de Silivri, Kandıra ve Şakran gibi cezaevlerinde açlık grevine giren tutukluların hücrelere alınmasına ilişkin adım beklediklerini ve bunu kendisine söylediklerini aktararak, şunları söyledi: "Bunun olmaması durumuna ileride buna karşı da cezaevinden büyük bir tepkinin geleceğini kaydetti. Bizim gözlemimize göre kendileri de durumun ciddiyetinin ve çözüm yolunun farkındalar, ancak siyasi sorumluluk vurgusu yapıyorlar. Kendileri kişisel görüşlerini belirtti ancak bunları açıklamak etik değil." 
 
BULDAN: AKP İLE GÖRÜŞME OLUMLU GEÇMEDİ
 
BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan ise, aynı saatlerde aileler ile birlikte CHP ve AKP grubu ile görüştü. Buldan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ile randevularının olduğunu, ancak kendisinin Kılıçdaroğlu ile İstanbul'a gitmesinden dolayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ile görüştüklerini söyledi. Buldan, AKP'den ise Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile görüştüklerini aktardı. Görüşmede ailelerin özellikle 35. güne giren tutukluların durumuna dikkat çektiğini belirten Buldan, "Talepleri ilettik ve ölümlerin çıkmaması için talepler eksenli adım atılması talep ettik. Bunun Türkiye'nin sorunu olduğunu belirttik ve vicdan sahibi herkesin bunu sahiplenmesi gerektiğini söyledik. CHP bu konuda duyarlı olacağını söyledi. Zaten CHP ile görüşmemiz çok olumlu geçti, ancak AKP ile görüşmemiz aynı şekilde olduğu diyemem. Sorunu görmezden gelmeye devam ediyorlar" diye konuştu.
 
Öte yandan aileler yarın saat 12.30'da BDP'li milletvekillerinin de katılımı ile Meclis'te basın toplantısı düzenleyecek. (Ankara/DİHA)
Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır'da patlama!

SONRAKİ HABER

Benzine 13 kuruş indirim

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...