19 Temmuz 2019 08:22
Son Güncellenme Tarihi: 19 Temmuz 2019 20:39

Trabzon'da Kürdistan atkısıyla fotoğraf çekilen turistler saldırıya uğradı

IKBY'den Uzungöl'e turistik geziye gelen 9 kişi "Kürdistan" yazılı atkıları nedeniyle saldırıya uğradıktan sonra sınır dışı edildi. İHD linç girişimine tepki gösterdi.

Ekran görüntüsü: DHA

Paylaş

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'e turistik geziye gelen 9 kişi taktıkları "Kürdistan" atkısı nedeniyle saldırıya uğradı. Saldırı sonrası gözaltına alınan 9 turist sınır dışı edildi. İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan linç girişimine tepki gösterdi.

DHA'nın haberine göre olay dün saat 11.00 sıralarında Çaykara ilçesinin turizm merkezi Uzungöl'de meydana geldi. IKBY'den gezi için gelen 50 kişilik grupta yer alan 9 kişi üzerinde "Kürdistan" yazılı atkılarla fotoğraf çektirdi. "Kürdistan" yazılı atkılara tepki gösterenler turistlere saldırdı. Olayla ilgili Çaykara Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma başlatıldı.

VALİLİK AÇIKLAMASI

Trabzon Valiliğinden olayla ilgili yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada, "Kuzey Irak’tan bölgemize gezi amacıyla gelen 50 kişilik Irak uyruklu gruptan 9 kişi, üzerinde Kürdistan yazılı atkı ile fotoğraf çekildikleri sırada yöre halkı tarafından kendilerine tepki gösterilerek kısa süreli arbede yaşanmıştır. Olaya kolluk kuvvetlerimiz tarafından müdahale edilerek vatandaşlarımız sakinleştirilmiş ve durum kontrol altına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Çaykara Cumhuriyet Savcılığınca 9 Irak uyruklu şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılarak adli tahkikata başlanılmıştır" denildi. 

SINIR DIŞI EDİLDİLER

9 kişi savcılık kararı ile sınır dışı edildi. Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Kuzey Irak’tan gezi amacıyla, ilimiz Çaykara/Uzungöl Mahallesine gelen gruptan 9 kişinin “Kürdistan” yazılı atkı ile fotoğraf çekinmeleri nedeniyle çıkan olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup, ifadeleri alınan şahıslar sınırdışı edilmek üzere ilgili birimlere teslim edilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Olayın ardından Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı, Twitter hesabını kapattı.

‘İKTİDARIN DİLİ SALDIRILARI KÖRÜKLÜYOR’

Yaşananları Evrensel’e değerlendiren İnsan Hakları Derneği (İHD) Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, “Türkiye’nin acilen nefret suçları düzenlemesine ihtiyacı var. Şu anda Ceza Kanunu’nda madde var ama hep mağdurlara uygulanıyor, faillere uygulanmıyor” dedi.

İktidarın ötekileştirici, ayrıştırıcı söyleminin ırkçı gruplar üzerinde saldırganlık etkisi yarattığını ifade eden Türkdoğan, “İktidar Kürtlere karşı ötekileştirici bir söylem kullandığı zaman ırkçı ve milliyetçi gruplar bu kesimden olanlara saldırıyı kendileri için bir hak olarak görüyor. Saldırganlar ‘nasılsa bana bir şey olmayacak’ diyor” dedi.

‘TRABZON VALİSİ GÖREVDEN ALINMALI’

Trabzon Valiliğinin yaptığı açıklamayı da değerlendiren Türkdoğan, “Valilik, siyasi iktidarla aynı şekilde düşündüğü için böyle bir açıklama yapıyor. Irak’ta Kürdistan diye bir bölge var ve Türkiye’nin orada konsolosluğu var. Diplomatik ilişki var, o bölgeyi tanımışsın. Onların liderlerini Ankara’da kabul ediyorsun. Dolayısıyla Trabzon Valisinin derhal görevden alınması gerek. Saldırgan grubun tamamının da gözaltına alınması ve haklarında işlem başlatılması gerekiyor. Çünkü bu öldürmeye teşebbüs. Ancak Türkiye’deki iktidar bunu yapamaz” dedi.

‘DEFOLUN KÜRDİSTAN’A DERSENİZ...’

“Her şeyi bırakalım Kılıçdaroğlu’na saldıran adamın eli öpüldü bu ülkede” diyen İHD Eş Genel Başkanı, “Seçim kampanyasında iktidar sözcüleri ‘Defolun gidin Kürdistan’a’ dedi. Bunu dersen Kürdistan’dan gelenler de böyle saldırıya uğrar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin uluslararası standartlara uygun bir nefret suçları yasası çıkartması gerektiğini söyleyen Türkdoğan, “Eğer bu yasa çıkarsa o zaman bu linç kültürüyle baş edebiliriz. Şu anda savcılar bu kişilere hangi maddeyi uygulayacak? Ancak basit yaralama suçundan işlem yapabilirler. Halbuki bu bir nefret saldırısı” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 19 Temmuz 2019 Cuma

SONRAKİ HABER

Fındıklı Festivalinde polis provokasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa