Devlet eliyle tekel garanti edilmiş

Devlet eliyle tekel garanti edilmiş

İDO’nun özelleştirilmesi sırasında öyle bir taahhüt verilmiş ki... İDO’nun sahiplerine rakip bile olunamıyor! Sebebi ise İDO’nun özelleştirilmesi sürecinde satın alan konsorsiyuma verilen güvence. İşte bu güvenceyle başka bir iskele işletmeye açılamıyor. Böylece İDO’da devlet eliyle tekel oluşturuldu.

İtiraf gibi açıklamayı İDO’yu satın alan konsorsiyumun sahiplerinden Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın yaptı.

CNBC-e’de katıldığı bir programda konuşan Akın, İDO’ya rakip olarak kurulacak herhangi bir oluşumun hukuka aykırı olacağını ifade etti. Akın, İDO’nun işletme haklarını aldıklarında, kendilerine rakip hatlara izin verilmeyeceğinin taahhüt edildiğini söyledi. Akın programda şunları ifade etti: “Biz mevcut iskeleleri 30 yıllığına kiraladık. 30 yıl boyunca başka iskele verilmeyeceğini bize ifade etmişlerdi. Sözleşmelerimizde de bu maddeler var.”

2011 yılında yapılan ihaleyle Tepe-Akfen-Souter-Sera Ortak Girişim Grubu, İDO’nun 30 yıllık işletme hakkını 861 milyon dolar karşılığında kazanmıştı.

İDO’ya rakip hatlar kurulmasının kanunlara aykırı olduğunu belirten Akın, herhangi bir hattın kurulması durumunda hukuki yollara başvuracaklarını da sözlerine ekledi. Özelleştirme sırasında böyle bir ‘taahhüt’ açıklanmamıştı.
(HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net