Ricciardone: ABD ile Türkiye’nin ortak hedefleri var

Ricciardone: ABD ile Türkiye’nin ortak hedefleri var

ABD Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Suriye ile Türkiye arasında savaş ihtimali görmediklerini belirtirken, PKK’nin ise güç kaybettiğini ileri sürdü. Türkiye'ye, ‘PKK ile mücadele’ işbirliği adı altında yeni bir öneri getirdiklerini anlatan Ricciardone, bu konuda ABD'nin Usame

 
Türkiye'ye, ‘PKK ile mücadele’ işbirliği adı altında yeni bir öneri getirdiklerini anlatan Ricciardone, bu konuda ABD'nin Usame Bin Ladin'i yakalamak için uyguladığı askeri operasyonu örnek gösterdi.
 
Bu operasyonun TTP (Tactics Technics Procedures-Taktik Teknik Usuller) adını taşıdığını kaydeden Ricciardone, ileri, tek kolluk ve özel kuvvetlerin ortaklaşa gerçekleştirdikleri bir operasyon olduğunu söyledi. Ricciardone, ‘Bunu Türkiye'yle de paylaşmak istiyoruz. Bunu Türkiye'ye önerdik’ diyerek, PKK’nin lider kadrolarına yönelik operasyonlara işaret etti. Basın mensuplarının ‘PKK’nin lider kadrosuna yönelik bir ortak harekat mı yapılacak’ sorusu üzerine Ricciardone, işbirliğine ilişkin daha fazla bilgi vermeyeceğini söyledi. Ricciardone, ‘Düşmanlarımızın bizim kapasitemizi öğrenmesini istemeyiz’ dedi.
 
ABD, TÜRKİYE’YLE POZİTİF İLİŞKİLER İSTİYOR
 
Ricciardone, Türkiye'nin düşürülen uçağı ve Urfa-Akçakale'ye düşen bombaların Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın bir ‘tuzağı’ olabileceğini söyledi. Esad yönetimini ‘kriminal bir rejim’ olarak nitelendiren Ricciardone, ‘Türkiye'nin düşmanı, bizim de düşmanımızdır’ diye konuştu. Ricciardone, Suriye’de tampon bölge oluşturulması gibi bir kararlarının da olmadığını söyledi. Ricciardone, ‘İlişkinin pozitif olmasını istiyoruz. ABD ile Türkiye’nin ortak hedefleri var. Türkiye Suriye’den gelen sığınmacılar konusunda çok cömert davrandı, fakat Birleşmiş Milletlerin bu konuda daha engin olması gerekli’ diye konuştu. (ANKARA)
www.evrensel.net