18 Temmuz 2019 09:36
Son Güncellenme Tarihi: 18 Temmuz 2019 16:52

Japonya'da animasyon stüdyosu kundaklandı: 33 kişi öldü

Japonya'nın Kyoto şehrindeki animasyon stüdyosu kundaklandı. Yangında 33 kişi hayatını kaybetti, 10'u ağır 36 kişi de yaralandı.

Fotoğraf: EPA/JIJI (AA üzerinden)

Paylaş

Japonya'nın Kyoto bölgesindeki animasyon stüdyosunda kundaklama sonucu çıkan yangında 33 kişi hayatını kaybetti.

Emniyet kaynakları, bir kişinin, "Kyoto Animation"ın (KyoAni) 3 katlı stüdyo binasını yanıcı sıvı dökerek ateşe verdiğini belirtti.

Kyoto itfaiye teşkilatı yetkilisi Hayashi Kazuhiro, yangında 33 kişinin yaşamını yitirdiğini, 36 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Yaralılardan 10'unun durumunun ağır olduğunu ifade eden Hayashi, yangında en fazla can kaybının binanın üçüncü katında yaşandığını söyledi.

Yangını başlattığı sanılan 41 yaşındaki kişinin de yaralılar arasında olduğu ve hastaneye kaldırıldığı bilgisini paylaşan polis, ayrıca olay yerinde bıçaklar bulunduğunu vurguladı.

Polisin ayrıca olay yerinde bıçaklar bulduğu kaydedildi.

Yangının çıktığı esnada binada yaklaşık 70 kişinin olduğu sanılıyor.

Bazı görgü tanıkları, patlama sesleri duyduklarını ve binadan yükselen siyah duman gördüklerini ifade ederken, bir görgü tanığı da kundakçının "Ölün" diye bağırdığını söyledi.

"TEHDİTLER ALIYORDUK"

Ülkenin önde gelen anime stüdyolarından Kyoto Animation'ın üst düzey yöneticisi Hideaki Hatta, şirketine isimsiz ölüm tehditleri geldiğini belirtti.

Hideaki, basına yaptığı açıklamada, şirketin geçmişte e-postalar yoluyla tehditler aldığını ifade ederek, "Dünyada neden bu tür şiddet olaylarına başvuruluyor?" dedi.

BAŞBAKAN ABE'DEN TAZİYE MESAJI

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, yangın karşısında "nutkunun tutulduğunu" bildirdi.

Abe, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yangında hayatını kaybedenlerin yakınlarına taziyelerini sundu ve yaralıların bir an önce sağlığına kavuşması dileğini iletti. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Gazetelerde 'Ne Var Ne Yok?' - 18 Temmuz 2019 Perşembe

SONRAKİ HABER

TMO fındık bedellerini 20 gün içinde ödeyecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa