17 Temmuz 2019 17:24

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Yıllık bütçe açığı hedefine neredeyse 6 ayda ulaşıldı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak bütçe açığı ve işsizlik başta olmak üzere ekonomi alanında çeşitli değerlendirmelerde bulundu.

Fotoğraf: Volkan Furuncu/AA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, ülke ekonomisinin durumuyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. İşsizliğe değinen Öztrak, "Son bir yılda işsizliği azaltmak için 7 tane paket açıkladılar. Onun öncesinde de 8 paket daha var. Bu açıklanan 15 paket milletin derdine hiçbir şekilde derman olmadı. Bu paketlerle işsizlik azalacağına her geçen gün biraz daha bozuldu" dedi. Öztrak yıllık bütçe açığı hedefine de neredeyse ilk altı ayda ulaşıldığını vurguladı.

Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, dün Irak'ın kuzeyinde yaşamını yitiren asker ile Tunceli'de patlayıcının infilak etmesi sonucu yaşamını yitiren çocuklara rahmet dileyerek sözlerine başladı.

İŞSİZLER ORDUSU VE MUTFAKTAKİ YANGIN BÜYÜYOR

Ekonomiye ilişkin verilerin, milletin mutfağındaki yangının giderek büyümekte olduğunu gösterdiğini ifade eden Öztrak, nisan ayı itibarıyla resmi işsizler ordusuna 1 milyon 116 bin kişinin katıldığını aktardı.

İş bulma ümidini yitirerek aramaktan vazgeçenler ile eksik ve yetersiz istihdam edilenler de dahil edildiğinde işsiz sayısının 8 milyona dayandığını kaydeden Öztrak, şöyle devam etti:

"Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı 14 aydır devamlı artıyor. Bu kadar uzun bir dönem üst üste işsizlik oranının arttığını ilk defa görüyoruz. Geçmişe baktığımızda bunun bir örneği yok. En kritik dönem dediğimiz, ekonominin yüzde 4,7 daraldığı 2009 krizinde dahi işsizlik sadece 8 ay üst üste artmış, ondan sonra azalmaya başlamış. Böylesine yapışkan ve yüksek işsizliğin sadece ekonomik değil, ciddi sosyal maliyetleri de olacaktır, oluyor da."

Öztrak, son bir yılda tarımda 329 bin, sanayide 97 bin, inşaat sektöründe ise 544 bin kişinin işsiz kaldığını söyledi.

VERGİ GELİRLERİ DÜŞÜYOR

Haziran ayı konut satış verilerine göre konut satışlarının geçen yıla göre yüzde 49 gerilediğine dikkat çeken Öztrak, perakende ile elektrikli eşya ve mobilya satışlarında da gerileme yaşandığını ifade etti.

Öztrak "Vergi teşviki bitecek" denmesine rağmen, tüketicinin harcama yapacak takatinin kalmadığını dile getirdi.

ÜLKENİN KEFEN PARASINA EL KONULDU

Merkez Bankasının "ihtiyat akçesine" el atıldığını kaydeden Öztrak, bunun anlamının "ülkenin kefen parasına el koymak" olduğunu savundu. Öztrak, Merkez Bankasının bunu para basarak ödeyeceğini, bunun da zaten harlanmış olan enflasyonun üzerine benzin dökeceğini söyledi.

Faik Öztrak, TÜİK'in açıkladığı rakamlarda yapılan makyajlama ile enflasyonu saklamanın bir yere kadar mümkün olacağını ancak milletin yaşadığı enflasyonun farkında olduğunu ifade etti.

Ekonomide ve bütçede işlerin iyiye gitmediğini anlamak için TBMM'de görüşülen torba yasaya bakılması gerektiğine işaret eden Öztrak, bundan 17 yıl 6 ay önce ortaya konulan "İstanbul yaklaşımı"nın bugün yeniden konuşulduğunu dile getirdi.

Öztrak, yeniden yapılandırma sürecinde bugüne kadar kamu bankalarına 40 milyarı lirayı aşan bir miktar verildiğini hatırlatarak, özel bankalara da destek verilmek zorunda kalınılacağını belirtti.

2023 HEDEFLERİNİN HİÇBİRİ TUTMUYOR

Öztrak, bu torba yasada tenceresi boş olan vatadaş için yapılmış hiçbir şeyin olmadığını ileri sürerek, "Bu torba yasada bazı devlet memurları için 3600 ek gösterge yok. Emeklilikte yaşa takılanların sorunları halledilmiyor. Bu torba yasada, asgari ücretle artık geçinemeyen vatandaşlarımızın hayatını kolaylaştıracak birtakım vergi düzenlemeleri de yok" dedi.

Bu torba yasanın ne götürüp ne getireceğine ilişkin bir açıklama yapılmadığını kaydeden Öztrak, şöyle konuştu:

"Son bir yılda işsizliği azaltmak için 7 tane paket açıkladılar. Onun öncesinde de 8 paket daha var. Bu açıklanan 15 paket milletin derdine hiçbir şekilde derman olmadı. Bu paketlerle işsizlik azalacağına her geçen gün biraz daha bozuldu. Şimdi de Meclise 11. Kalkınma Planı'nı getirdiler. Torba yasadan sonra o da çıkacak, ondan sonra da Meclis tatile girecek."

Öztrak, bu planın 2023 hedeflerinin hiçbirinin tutmayacağını gösterdiğini savunarak, bu kapsamda gelir hedeflerinin yarıya düşürüldüğünü, işsizlik hedefinin iki katına çıktığını, ihracat hedefinin ise 500 milyar dolardan 227 milyar dolara indirildiğini söyledi.

"CUMHURİYETİN DEĞERLERİ TEK ADAM DEVLETİNİN İNŞASINA HEBA EDİLDİ"

11. Kalkınma Planı'nın, son 10 yılın kaybedileceğini açık seçik ortaya koyduğunu ileri süren Öztrak, "Maalesef Cumhuriyetin 100. yıl hedefleri tek adam parti devletinin inşası için acımasızca feda edilmiştir. Bütün bunlara rağmen şu ana kadar ekonomideki kötü gidişin bir tane sorumlusu vardır, o da görevden zorla alınan Merkez Bankası Başkanı. Tek sorumlu o. Sabık başkan günah keçisi ilan edilmiştir, görevden alınmıştır ama esas ekonomiden sorumlu bakan, yani sarayın torpilli damadı korunmaya, muhafaza edilmeye devam edilmektedir" diye konuştu.

Öztrak, açıklamasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Faik Öztrak, "AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, dün yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'FETÖ borsası' açıklamasına ilişkin, 'Bir yerde FETÖ borsası varsa açık seçik ortaya konsun ama aksine FETÖ'yü ört bas etme borsası var' dedi. Bu konuda değerlendirmeniz ne olacak?" sorusuna, "Ömer Çelik bir internete girse açık seçik FETÖ borsasını görecek. Daha birkaç ay önce FETÖ borsasında yer aldığı iddiasıyla yargılanan İzmirli bir iş adamı öldürüldü. Bu iş adamı aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisinin il yöneticisiydi. Burada mafyaya kadar uzanan birtakım ilişki zincirleri var. O dosyayı Sayın Çelik alsın baksın orada zaten FETÖ borsasını görecek" yanıtı verdi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Diyarbakır Tabip Odası: İlhan Diken iyi hekimlik değerlerinin savunucusu

SONRAKİ HABER

Elazığ ve İstanbul'da Evrensel'e destek: Evrensel’in suç ortağıyız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa