17 Temmuz 2019 17:11

Diyarbakır Tabip Odası: İlhan Diken iyi hekimlik değerlerinin savunucusu

Dr. İlhan Diken'in Diyarbakır Belediyesi tarafından alınan kararla isminin bir caddeye verilmek istenmesi Valilik engeline takıldı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Bir dönem Diyarbakır’da Tabip Odası Başkanlığı yapan ve 5 yıl önce geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Dr. İlhan Diken’in Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından alınan kararla isminin bir caddeye verilmek istenmesi Valilik engeline takıldı. Diyarbakır Tabip Odası ise Diken’in isminin Anadolu Ajansı (AA) tarafından kriminalize edici bir şekilde haberleştirilmesine ilişkin basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasını yapan Diyarbakır Tabip Odası Başkan Dr. Mehmet Şerif, İlhan Diken’in hekimlik yaşamı boyunca emek, barış, demokrasi, halkın sağlık hakkı için sürdürdüğü mücadelenin tanığı olduklarını belirterek, “Savaşın olmadığı bir toplumda herkesin eşit, ücretsiz, ulaşılabilir ve anadilinde nitelikli sağlık hizmeti alabilmesi için yürüttüğü mücadelesini saygıyla anıyoruz. Hekim ve insan olarak örnek duruşu, adının bir caddeye verilerek yaşatılmasını fazlasıyla hak etmektedir” dedi.

Yaşamı boyunca onurlu duruşu, zor zamanlarda barışın ve iyi hekimlik değerlerinin savunucusu olduğu bilinen Dr. İlhan Diken’e karşı yapılan bu asılsız haberleri kınadıklarını söyleyen Şerif, “Gerekli hukuki işlemleri başlatacağımızı buradan bir kez daha dile getiriyoruz. Diyarbakır Tabip Odası olarak Dr. İlhan Diken’in savunduğu değerleri sahiplenmeye; halk sağlığının, emeğin, insan haklarının ve barışın savunucusu olmaya devam edeceğimizi bildirirken kendisini bir kez daha sevgiyle ve saygıyla anıyoruz” diye konuştu.

Öte yandan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ise, Valilik kararına rağmen 16 Temmuz'da gece saatlerinde İyaz bin Ganem olan caddenin ismini Dr. İlhan Diken olarak değiştirip tabelayı astı. Valilik ekipleri ise bugün sabah saatlerinde asılan tabelayı yerinden söktü. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Silopi'de termik santral kanser riski saçıyor: Sesimizi yükseltmeliyiz

SONRAKİ HABER

Memurların zam pazarlığında yasal süre doldu, uzlaşma sağlanamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa