17 Temmuz 2019 16:23
Son Güncellenme Tarihi: 18 Temmuz 2019 00:56

FaceApp'e yüklediğiniz fotoğrafınızı billboardda görürseniz şaşırmayın

Ünlülerin kendi fotoğraflarının daha yaşlı hallerini paylaşması FaceApp'in popülaritesini artırdı. Ancak indirilme rekorları kıran uygulama bilgilerinizin sızdırılması riskini beraberinde getiriyor.

FaceApp uygulamasının ekran görüntüsü

Paylaş

Yüz değiştirme ve efekt uygulamalardan biri olan FaceApp, son birkaç gündür sosyal medyada gündem oldu. Hem yerli hem de yabancı birçok ünlünün ve fenomenin kendi fotoğraflarının daha yaşlı ya da daha genç hallerini paylaşması bu popülaritenin artmasında önemli bir rol oynadı. Sensor Tower'a göre FaceApp'in bu ay iOS cihazlar için indirilme sayısı 400 binden fazla, Android cihazlar içinse bu sayı 2 milyonu geçiyor.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cem Yılmaz (@cmylmz)'in paylaştığı bir gönderi ()

UYGULAMANIN İNDİRİLMESİ REKOR KIRDI

Webrazzi’den Gözde Ulukan’ın haberine göre; Sensor Tower'a göre FaceApp'in bu ay iOS cihazlar için indirilme sayısı 400 binden fazla, Android cihazlar içinse bu sayı 2 milyonu geçiyor. Ancak uygulamadan elde edilen gelir iOS için 300 bin dolar iken, Android'den elde edilen gelir karşımıza 200 bin dolar olarak çıkıyor. Bu da Android kullanıcılarının FaceApp'i daha fazla ücretsiz olarak kullandığı anlamına geliyor. 

Ayrıca App Store'a baktığımızda bugün en çok aranan uygulama FaceApp olarak karşımıza çıkıyor, onu ise "yaşlandırma programı" kelime grubu izliyor. 

DİKKAT! BiLGİLERİNİZ ÇALINABİLİR

Milyonlarca indirmeye ulaşan uygulamanın riskleri de var. Bunların başında gelen risk ise kişisel verilerin sızdırılması... Pek çok uygulamada olduğu gibi FaceApp kurulum sırasında sizden birçok yetki/izin istiyor. Toplanan bu kullanıcı verileri ise başta reklam verme amacı olmak üzere pek çok alanda kullanılabiliyor.

'Veri sızdırma' şöyle gelişiyor: Siz uygulamayı kurarken cihazın kamerasına erişme, fotoğraf ve video galerilerine erişme, cihaz içeriğini görüntüleme gibi birçok izin veriyorsunuz. Uygulama şirketleri, topladıkları bu verileri ve blgilerinizi üçüncü taraflara satıyor. Bu durum kimi zaman ilgili ilgisiz yüzlerce e-posta almanızla; kimi zaman konuştuğunuz, fotoğrafını çektiğiniz şeylerle ilgili reklam bombardımanına tutulmamızla sonuçlanıyor. Bu gelişmeler en masumları... Kişisel veriler kötü amaçlı faaliyetlerde de kullanılabiliyor. Bilişim uzmanları bu nedenle hangi uygulamaları indirdiğinize, hangi izinleri verdiğinize dikkat etmenizi öneriyor.

Yaman Akdeniz, "FaceApp’ı bilinçli olarak kullanıyorsanız eyvallah. O zaman bilinçli olarak bayağı bir kişisel verinizi Rusya’da bir şirkete teslim ediyorsunuz. Sorun görmüyorsanız ne ala" diyor.

Benzer bir açıklama yapan bilişimci avukat Elizabeth Potts Weinstein ise verdiğiniz izinlerle adınız ve başka bilgilerinizle birlikte fotoğraflarınızın paylaşılması ve üçüncü taraflara satılması yetkisi verdiğinize dikkat çekiyor ve ekliyor: Kendinizi bir bilboardda ya da internet reklamında görürseniz şaşırmayın.

UZMANLAR UYARIYOR: ERİŞİM İZİNLERİ RİSK BARINDIRIYOR

Bilişim Teknolojileri ve Siber Güvenlik Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Sultan Selim Yüksel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı teknoloji firmalarının kişisel verileri elde etme ve pazarlama amacıyla zararlı faaliyetlerde bulunduğunu söyledi. Akıllı telefonları açmak için önce parmak izi ardından da yüz tanımlanmasına başlandığını kaydeden Yüksel, bu verilerin Türkiye'de Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) ile koruma altına alındığını belirtti.

Yüksel, dünyanın gelişmiş ülkelerinde de bu kanunların geçerli olduğunu dile getirerek, "Dünyanın birçok ülkesinde bu tarz kişisel verilerin, işlenmesi ve depolanması ağır yaptırımlarla kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Bu veriler kötü niyetli grup ya da kişilerin eline geçtiğinde çok riskli ve bedelli sonuçları ortaya çıkabiliyor. Telefonu açmak için çok masum bir şekilde biyometrik fotoğrafımı alabilirsiniz ama bunu saklarken hacker saldırısına uğrandığında o veriler bir istihbarat örgütünün, korsanların, ticari ve siyasi faaliyet gösteren grubun eline geçebilir. Bu yüzden bir kişiye ya da topluluğa ait biyometrik, retina ya da parmak izi verileri kritik çok önem kazanıyor." değerlendirmesini yaptı.

"FaceApp" türü uygulamaların insanlara eğlenceli geldiğini ancak incelendiğinde uygulamada güvenlik risklerinin yüksek olduğunun altını çizen Yüksel, şöyle devam etti:

"Fotoğrafı işlemek, yaşlandırmak ve bıyık eklemek üzere uygulamanın sunucusuna gönderiyorsunuz.. Artık bu fotoğraf sizden çıkmış oluyor. Fotoğrafı çektiğinizde bulunduğunuz mekana ait lokasyon ve GPS (Küresel Yer Belirleme Sistemi) ile bilgilerinizle göndermiş oluyorsunuz. Bununla birlikte uygulamayı elektronik markette aradığında karşınıza birçok benzer uygulama çıkıyor. Birileri FaceApp ismine benzer uygulama yaptığında bazı tehlikelerle karşı karşıya kalınabiliyor. 'FaceApp' programının benzerlerinde bedava veya paralı olanlar var. Bazı ünlüler, programla enteresan görsellikler yakalıyorlar fakat bunlar FaceApp'taki standart özelliklerde yakalanmıyor. Kredi kartı ile ödeme yaparak ancak bu özellikleri açabiliyorsunuz. Bu işlem, sahte aplikasyonlarla yapılırsa kredi kartı bilgileri çalınabilir."

Telefona uygulama yüklendiğinde vatandaşlardan "kamerayı açma" ve "fotoğraf çekme" izinlerinin istediğine dikkati çeken Yüksel, izin verildiğinde cihazlardaki kameraya erişimin kolay hale geldiğini bildirdi.

Yüksel, bu yolla ortam dinlemesi yapılabileceğini ifade ederek, "Bu programda, 'Facebook hesabını bağlama' önerisi de yer alıyor. Bu da risk oluşturur. Çünkü sahte bir uygulama ise hesap ele geçirilebilir. Oradan da özel fotoğraflarınız kötü niyetli kişilerin eline geçebilir. Uygulama telefondaki birçok bölüme erişim izni talep ediyor. Bu nedenle ileride birçok riskle karşı karşıya kalınabilir. İlk etapta masumane ve güzel bir amaçla yaşlılık fotoğrafını herkes keyifle paylaşıyor. Bu tür şeyleri biz çabucak sahipleniyoruz." dedi.

AA'ya konuşan Dijital Marka Stratejisti Kalust Şalcıoğlu da akıllı telefon ve bilgisayarlar üzerinden kullanılan bazı uygulamaların kullanıcıların ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki sınıfta değerlendirildiğini söyledi.

Şalcıoğlu, bir uygulamayı kullanmadan önce kullanıcıdan istediği, insanların çoğunun okumadan kabul ettiği kullanım şartlarının olduğunu belirtti.

Şartlarda belirtilen izinlerin "temel", "orta kademe" ve "ileri seviye" olarak sınıflandırıldığına dikkati çeken Şalcıoğlu, "Temel seviyedeki izinlerde uygulama sadece e-posta adresimize ve arkadaş listemize ulaşabiliyor. En yaygın olan orta kademe izinlerde uygulama temel izinlere ek olarak bizim telefon rehberimize, bağlantılı olduğumuz e-posta adreslerine, fotoğraf ve videolarımıza da ulaşabilirken her ne kadar bunu kullanmasa da bizim sosyal medya hesaplarımızda paylaşım yapma yetkisine de sahip oluyor. İleri seviyede izinlerde ise temel ve orta kademe izinlere ek olarak yine bunu kullanmasa da o uygulamanın geliştiricisine profil bilgilerimizi düzenleme ve şifremizi değiştirme yetkisini de vermiş oluyoruz." diye konuştu.

FACEAPP'İN RİSKİ INSTAGRAM, FACEBOOK VE TWITTER'DAN FAZLA

Dijital Marka Stratejisti Kalust Şalcıoğlu, uygulamanın bilinçli kullanıcıları rahatsız edebilecek özelliğinin ise diğer sosyal medya mecralarından farklı olarak fotoğrafları tarama özelliğinde saklı olduğunu kaydederek, şunları söyledi:

"Instagram, Facebook ve Twitter gibi uygulamalara fotoğraf yüklediğimiz zaman fotoğraflarımız bu mecralar tarafından FaceApp’te olduğu kadar detaylı kayıt edilmiyor. Bunu FaceApp'ta bir filtre uygulandığında diğer platformdaki filtrelere göre işlemin çok daha yavaş gerçekleşiyor olmasından anlayabilirsiniz. Peki, bu detaylar neden bizi rahatsız edebilir? Uygulamaların hemen hepsi, bizden aldıkları verileri pazarlama amaçlı kullanırken yüklediğiniz fotoğrafı ileri seviyede güvenlik önlemi olarak kullanılabilecek şekilde tarıyor. Diğer sosyal medya mecralarına yüklediğiniz fotoğraf yüksek tarama çözünürlüğü olan bir kamera tarafından, siz yolda yürürken kimliğinizi 10 metreden bile tespit edemezken, FaceApp’in tarama sistemi doğru kamera ile siz sakal, saç veya makyaj değişikliği yapsanız bile seneler sonra kimliğinizi tespit edebiliyor. 'Suç işleme ve kanunlardan kaçma olasılığım yok, beni kimlik tespitim çok da ilgilendirmiyor' deseniz bile toplumsal olarak diğer ülkelere hiç de gerek olmayan bir veri sağlamış oluyorsunuz."

FACEAPP 'ÇALMIYORUZ' DEDİ AMA...

FaceApp tüm dünyada yoğunlaşan gizlilik tartışmaları üzerine açıklama yaparak kullanıcı bilgilerini ve fotoğraf galerilerini almadıklarını savundu. Ancak kullanıcılardan gerekli izinleri alan uygulamanın bunu yapmayacağının bir garantisi yok.

FaceApp'dan yapılan açıklamada "Gizlilik politikamızla ilgili birçok soru alıyoruz ve bu nedenle, temelleri açıklayan birkaç nokta belirtmek istiyoruz" denildi. Maddeler şöyle sıralandı ve biz de ufak açıklamalar iliştirdik:

  1. FaceApp, fotoğraf işlemeyi bulutta gerçekleştiriyor. Buluta yalnızca kullanıcı tarafından düzenleme için seçilen bir fotoğrafı yüklüyoruz. Başka hiçbir resmi telefondan buluta aktarmıyoruz. (Ancak erişip aktarmaya yetkileri var.)
  2. Yüklenmiş fotoğrafı bulutta saklayabiliriz. Bunun ana nedeni performans ve internet trafiğini azaltmaktır. Kullanıcının her düzenleme işlemi için fotoğrafı tekrar tekrar yüklemediğinden emin olmak istiyoruz. Çoğu resim yükleme anından itibaren 48 saat içinde sunucularımızdan silinir. (Bunun bir garantisi yok.)
  3. Kullanıcılarımız isterlerse tüm verilerini sunucularımızdan kaldırma isteklerini kabul ediyoruz. Destek ekibimiz şu anda aşırı yüklenmiş durumda ancak bu talepler için önceliğimiz var. En hızlı işlem için, FaceApp mobil uygulamasından istekleri "Ayarlar-> Destek-> Hata bildir" i kullanarak konu satırında "gizlilik" kelimesini kullanarak göndermenizi öneririz. Bunun için daha iyi bir kullanıcı arayüzü üzerinde çalışıyoruz. (İngilizce uygulamada Settings->Support->Report a bug” kısmına “privacy” kodu girerek yapılabilir.)
  4. Tüm FaceApp özellikleri giriş yapmadan kullanılabilir ve yalnızca ayarlar ekranından giriş yapabilirsiniz. Sonuç olarak, kullanıcıların% 99'u giriş yapmıyor; bu nedenle, bir kişiyi tanımlayabilecek hiçbir verilere erişemeyiz. (Giriş yapan kullanıcıların verilerine de erişebilecekleri anlamına geliyor. Örneğin. Google bağı, Facebook bağı vb.)
  5. Herhangi bir kullanıcı verisini üçüncü şahıslarla satmayız veya paylaşmayız. (Bunun da bir garantisi yok.)
  6. Çekirdek Ar-Ge ekibi Rusya'da bulunsa da, kullanıcı verileri Rusya'ya aktarılmıyor. (Bunun da bir garantisi, belki de bir önemi yok.)
  • Ek olarak, en yaygın kaygılardan biri hakkında yorum yapmak isteriz: Kullanıcıların tüm resimlerinin sunucularımıza yüklenebileceği iddia ediliyor. Bunu yapmayız. Yalnızca düzenleme için seçilen bir fotoğraf yüklüyoruz. (İsterlerse erişip yükleyebilirler.)

FaceApp 6 maddede kullanıcılarını rahatlatmak istedi ama küçük notlarla belirttiğimiz gibi bu açıklamalar verilerinizin sızdırılmayacağı anlamına gelmiyor. Dünya devlerinin (Google, Facebook vb.) kullanıcı verilerinin çalındığı, ya da bilinçlice üçüncü şahıslara satıldığı bir ortamda bu açıklamalar pek de bir şey ifade etmiyor.

FACEAPP NEDİR?

Uygulama hem App Store hem de Google Play Store'da ücretsiz olarak bulunuyor, ancak uygulama içi satın almalar da mevcut. FaceApp’ta çoğu efekt pro sürümde yer alıyor. Pro sürümü kullanmak için 1 aylık 23,99 TL, 12 aylık 122,99 TL ya da ömür boyu kullanım için 269,99 TL ödemeniz gerekiyor. Uygulamayı cihazınıza indirdikten ve gerekli izinleri verdikten sonra da ücretsiz olan tüm efektleri kullanabiliyorsunuz. Bu ücretsiz efektlerden biri de uygulamayı şu anda popüler hale getiren yaşlandırma efekti. FaceApp'teki yaşlandırma efektinin bu kadar sevilme nedenlerinden biri de gerçeğe çok yakın görüntülerin ortaya çıkıyor olması. (HABER MERKEZİ)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Cem Yılmaz (@cmylmz)'in paylaştığı bir gönderi ()

ÖNCEKİ HABER

YÖK başkanının öğretim elemanlarına soruşturma açma yetkisi iptal edildi

SONRAKİ HABER

Bir günde 8 kentte 9 ayrı noktada orman ve makilikler yandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa