16 Temmuz 2019 19:14

Saraçoğlu Mahallesi'nde verilen mücadele karşılık buldu

Saraçoğlu Mahallesi'ne otopark yapılmasını içeren imar planı, Ankara 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Cumhuriyet’in ilk toplu konut projesi ve kent merkezindeki ender nefes alma alanlarından olan Saraçoğlu Mahallesi'ne otopark yapılmasını içeren imar planı Ankara 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Çevre Şehircilik Bakanlığı’na karşı açtığı, Emlak GYO’nun müdahil olduğu davayı kazandı.

Ankara Mimarlar Odası Tezcan Karakuş Candan, iptal kararının haklılıklarını bir kez daha gösterdiğini ifade ederek, “Bu bize Saraçoğlu Mahallesi’nin bir ağacına bir binasına ve toprağın altına girmeye çalışan her iş makinesine karşı durma hakkı veriyor. Umarız yakında Saraçoğlu’nu kamusal anlamda yeniden kazanmanın mutluluğunu da yaşarız” dedi.

"GÜÇLÜYÜZ, ÇÜNKÜ HAKLIYIZ"

Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na karşı açtığı Saraçoğlu mahallesine yapılması planlanan İmar Planı, Ankara 6. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Cumhuriyet’in ilk toplu konut alanına dair 1994 yılında bu yana her türlü rant girişimine kararlı bir şekilde mücadele ettik. Saraçoğlu Mahallesi'nin altına otopark yapılmasını da içeren Koruma Amaçlı İmar Planı iptal edildi. Saraçoğlu için mücadelemiz devam ediyor. Yürüttüğümüz mücadele sonucunda Saraçoğlu’nu katledecek imar planlarına dair işlemler iptal edildi. Bu kararlarla haklılığımız bir kez daha gözler önüne serilmiş oldu. Karşımızda çok büyük bir güç de olsa, Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın planları Emlak GYO’nun milyonlarca metrekare inşaat ve sermaye birikimi de olsa biz çok güçlüyüz. Çünkü çok haklıyız. Bu bize Saraçoğlu Mahallesi’nin bir ağacına bir binasına ve toprağın altına girmeye çalışan her iş makinesine karşı durma hakkı veriyor. Hayırlı olsun. Umarız yakında Saraçoğlu’nu kamusal anlamda yeniden kazanmanın mutluluğunu da yaşarız”diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sendika ve meslek örgütleri: Ücret belirlemesinde yoksulluk sınırı temel alınsın

SONRAKİ HABER

Orman yangını | Bakan 'Arızalı' demişti, uçaklarının sertifikaları ortaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa