16 Temmuz 2019 12:44

CHP'li Tanal, Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a sordu: Anaokulları neden paralı?

MEB'e bağlı anaokullarından bulunduğu kente göre aylık 80 lira ile 200 lira arasında aylık "aidat" alınıyor. CHP Milletvekili Tanal, "aidat" sorununu Meclis gündemine getirdi.

Fotoğraf: CHP Basın Bürosu

Paylaş

Devlete bağlı anaokulları için velilerden ücret talep edilmesini CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, meclis gündemine getirdi.

Aylık 600 TL'yi bulan ücretlerle çocuklarını okula gönderemeyeceklerini ileten velilerin sorunlarını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a ileten Tanal, "Erzurum Yakutiye Hilalkent 125. Yıl Anaokuluna yakın yerlerde oturan aileler, aylık 100 TL’lik ücret ve 500 TL’yi bulan kırtasiye giderleri nedeniyle çocuklarını anaokuluna gönderememektedir” diyerek devlet okullarının paralı hale getirilmesinin anayasaya aykırı olduğunu ifade etti. Tanal, bu şekilde çocukların eğitim hakkından mahrum edildiğine dikkat çekerek, bakana şu soruları yöneltti; "Aidatı ödenmediği için kaydı silinen anaokulu öğrencisi var mıdır? Varsa sayısı kaçtır? Anaokulu aidatını ödemediği gerekçesiyle hakkında icra takibi başlatılan, evine hacze gidilen veli var mıdır?"

DEVLET OKULLARINDAN PARA ALINMASI ANAYASAYA AYKIRI

Erzurum'un Yakutiye Hilalkent 125. Yıl Anaokuluna yakın yerlerde oturan ailelerin, aylık 100 TL’lik ücret ve 500 TL’yi bulan kırtasiye giderleri nedeniyle çocuklarını anaokuluna gönderemediğini meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Bu sebeple çocuklarını okula gönderemeyen ve eğitimden mahrum kalan çocukların sayısının açıklanmasını talep eden Tanal, devlet okullarında anaokulu için ücret talep edilmesinin ise anayasanın 42’nci maddesine aykırı olduğunu belirtti.

EVİNE HACZE GİDİLEN VELİ VAR MI?

Okul müdürlüğünün velilerle yaptığı okul öncesi sözleşmesinde, “Hizmet aldığı halde aidatını ödemeyen veliler için, alacağın tahsiline yönelik genel hükümler çerçevesinde işlem yapılır” ibaresinin olduğuna dikkat çeken Tanal, “Aidatı ödenmediği için kaydı silinen anaokulu öğrencisi var mıdır? Varsa sayısı kaçtır? Anaokulu aidatını ödemediği gerekçesiyle hakkında icra takibi başlatılan, evine hacze gidilen veli var mıdır? Varsa sayısı kaçtır?” sorularını yöneltti. 

"DEVLET OKULLARINDAN ÜCRET ALINMASI TÜRKİYE'YE ÖZGÜ MÜ?"

Hilalkent 125. Yıl Anaokulu yakın çevresinde ikamet edip, anaokuluna başlama yaşına gelen ancak kaydı yapılıp yapılmayan çocukları, varsa sayısını soran Tanal,“Kamu okullarında, özellikle ana okullarında velilerden para talep edilmesi sosyal devlet ilkesiyle çelişmiyor mu? Anaokulu eğitimi için ailelerden aylık ücret talep edilmesi Türkiye’ye özgü bir uygulama mı? Okul öncesi eğitimin Avrupa’daki örnekleri nasıldır?” dedi.

SÖZLEŞMEYLE VELİLERİ PARAYA BAĞLAMIŞLAR

Okul öncesi Veli Sözleşmesi'nde, “Hizmet aldığı halde aidatını ödemeyen veliler için, alacağın tahsiline yönelik genel hükümler çerçevesinde işlem yapılır” maddesini dile getiren ve bunun ne anlama geldiğini soran Tanal şu soruları yöneltti:

"Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 42’nci maddesinde, kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı vurgulanıyor. Devlet okullarında anaokulu için ücret talep edilmesiyle çocuklarımız eğitim hakkından mahrum bırakılmış olmuyor mu? Devlet okullarının paralı hale getirilmesi, Anayasanın 42’nci maddesiyle çelişmiyor mu?" (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

19. Munzur Festivali 25-28 Temmuz’da: Dersim’e sahip çık

SONRAKİ HABER

Fırtına, hatalı restorasyon sonucu anıtın üzerine örtülen plastiği yırttı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa