16 Temmuz 2019 04:30

Hasta mahpus, başhekimin "cezaevinde kalamaz" raporuna rağmen cezaevinde

74 yaşındaki hasta mahpus HDP Eski Sakarya İl Eş Başkanı Mehmet Bayram başhekimliğin 'cezaevinde kalamaz' yazısına rağmen hâlâ cezaevinde tutuluyor

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Kübra Özge MERCAN
Ankara

Hasta mahpus HDP Eski Sakarya İl Eş Başkanı Mehmet Bayram, bir buçuk yıldır cezaevinde. Babasının tam donanımlı bir hastanede hükmünü sürdürmesi ya da cezasının ev hapsine çevirilmesi konusunda Başhekimliğin yazılı raporu olmasına rağmen işlem yapılmadığını söyleyen Umut Bayram, babasının yaşının ve hastalıklarının göz önünde bulundurularak hükmünün ev hapsine çevrilmesini istedi.

Kalp, şeker, tansiyon ve böbrek yetmezliği hastası olan 74 yaşındaki HDP Eski Sakarya İl Başkanı Mehmet Bayram, sosyal medyadaki haber paylaşımları sebebiyle “Örgüt propagandası yapmak” ve “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla bir buçuk yıldır cezaevinde. Tutuklanmadan önce kanser nedeniyle ameliyat olan ve vücudundan tümör alınan Mehmet Bayram, kalbinden daha önce anjiyo olmuş, 3 damarda tıkanıklık tespit edilmiş ve tutukluluk sürecinde de iki kez kalp krizi geçirmiş. Hasta mahpus Mehmet Bayram’ın durumu hakkında oğlu Umut Bayram’la görüştük.

CEZAEVİNDE SAĞLIK KONTROLLERİ YAPILMIYOR

Babasının cezaevine girmeden bir yıl önce kanser ameliyatı olduğunu ve 6 ayda bir düzenli kontrole gitmesi gerektiğini aktaran Bayram, “Babamın 20 senedir şeker hastalığı var. Gözaltında tutukluyken Bandırma Cezaevi’nde kalp krizi geçirdi. Birçok kez şeker ve tansiyonunun yükselmesiyle acile kaldırılmak zorunda kaldı. Kalp hastalığı nedeniyle hastaneye gittiği sırada yürüme zorluğu çekerek merdivenlerden yuvarlanmış ve başına darbe almış” dedi. Bayram, cezaevinde yeterli sağlık kontrollerinin yapılmadığına ve insani yaşam özgürlüğünün bulunmadığına dikkat çekti. Babasında böbrek yetmezliğinin baş gösterdiğini belirten Bayram, “Vücudunda aşırı üre birikimi nedeniyle Nefroloji bölümüne gitmesi gerekirken ‘yakın bölgede bu bölüm yok’ bahanesiyle sağlık hizmeti alması engellendi” dedi.

"GÖNDERDİĞİMİZ TERLİĞİ BİLE VERMEDİLER"

Babasının tam donanımlı bir hastanede hükmünü sürdürmesi ya da cezasının ev hapsine çevrilmesi konusunda Başhekimliğin yazılı raporu olmasına rağmen işlem yapılmadığı söyleyen Bayram, hatta hastanenin isteği üzerine babasına gönderdikleri terliklerin bile kendisine teslim edilmediğini dile getirdi. Umut Bayram babasının yüksek tansiyon nedeniyle gittiği hastane dönüşünde Akhisar T Tipi Cezaevi gardiyanları tarafından “Sen devletin aracını boşa mı işgal ediyorsun” diyerek saldırıya uğradığını da söyledi. Bununla ilgili dava açıldığını aktaran Umut Bayram, mahkemenin takipsizlik kararı verdiğini ve üzerinin örtülmeye çalışıldığı vurguladı.

ÖNCEKİ HABER

Tacim Çiçek: Gerçek diye sunulan birçok yanlışı reddediyorum

SONRAKİ HABER

Yazarımız Edebiyatçı Ayşegül Tözeren gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa