15 Temmuz 2019 15:35
Son Güncellenme Tarihi: 15 Temmuz 2019 16:25

15 Temmuz darbe girişimi: Siyasi ayak araştırılmadı, sorular yanıtsız

15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybedenler çeşitli etkinliklerle anılırken özel gündemle toplanan TBMM'de Erdoğan'ın "Ne istediniz de vermedik" sözü hatırlatılınca tartışmalar yaşandı.

Fotoğraf: Binnur Ege Gürün/AA

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitirenler üçüncü yılında çeşitli etkinliklerle anılırken TBMM'de tartışmalar yaşandı. CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç'un Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın "Ne istediniz de vermedik" sözünü hatırlatması üzerine AKP'liler tepki gösterdi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise savcılara çağrı yaptı: "Cumhurbaşkanı dahi olsa Erdoğan’ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler?' ve 'Siz ne verdiniz?' İşte o gün FETÖ’nün siyasi ayağı da çözümlenmiş olacak."

Geçen zamana rağmen Mecliste verilen önergeler AKP-MHP oyları ile reddedildi, siyasi ayak ise hiç araştırılmadı. 251 kişinin hayatını kaybettiği darbe girişimine ilişkin açıklama yapan CHP Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, Mecliste darbenin aydınlatılmasına yönelik tüm girişimlerinin AKP ve MHP eliyle reddedildiğini söyledi. Birçok insanın yargılandığını, KHK ile işinden edildiğini söyleyen Bakıroğlu, “Düne kadar FETÖ savunuculuğu yapan siyasilerin” soruşturulmadığına dikkat çekti.

HAYATINI KAYBEDENLER ANILDI

15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıl dönümü dolayısıyla Türkiye’nin pek çok yerinde anma törenleri düzenlendi. Meclis olağanüstü gündemle toplanırken; TÜRKSAT yerleşkesi, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, bombalanan Ankara Emniyet Müdürlüğünün yeni binası olmak üzere pek çok noktada anma etkinlikleri düzenlendi.

TBMM'DE "NE İSTEDİNİZ DE VERMEDİK" SÖZÜ HATIRLATILINCA TARTIŞMA YAŞANDI

Mecliste düzenlenen törende CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’un Cumhurbaşkanının “Ne istediniz de vermedik” sözlerini hatırlatması üzerine tartışma çıktı, AKP’li milletvekilleri Meclis sıralarına vurdu.

Toplantı sırasında CHP adına kürsüye gelen Özkoç, "15 Temmuz FETÖ'nün darbe girişimidir. Cumhuriyet tarihimizin en kanlı darbe girişimidir. Burada yaşamını yitiren şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum, gazilerimize minnetlerimizi iletiyorum. Dershaneler, siyaseti araç kullanmak... Bu dönemde kim FETÖ'ye daha çok yardımcı olmuştur. Bunun cevabını sayın Cumhurbaşkanı söylemiştir. 'Okul için yer verdik, yurt dışında destek istedik. Ne istediniz de vermedik' demiştir. Bir kişinin denetimsiz iktidarı sayesinde FETÖ darbe girişiminin zeminini hazırlayan Zekeriya Öz'ün önü açılıyordu. Bu ülkenin Genelkurmay Başkanı gizli tanık ile hapse girdi. Vatanseverler yargılanırken ölüyordu. Adil Öksüz denilen sözde imam Türkiye'de cirit atıyordu. Ankara'da CHP milletvekillleri ve diğer siyasi parti milletvekili arkadaşlarımız 'Öleceksek bu çatı altında ölelim' dedi. Çünkü bu ülke hepimizindi. Darbe engellendi. Darbeyi ne MİT ne bir istihbarat birimizden öğrendik. Enişteden öğrenildi. Adil Öksüz'e eline pasaportu verildi. Zekeriya Öz elini kolunu sallayarak çıktı. "Hata ettik" dedi bunu söyleyen hâlâ Cumhurbaşkanı. Fethullahçılara çocukluktan beri görüşen, Fettah Tamince yargıdan tertemiz çıktı. Darbe girişiminin kilit ismi Mehmet Dişli'nin ağabeyi Şaban Dişli büyükelçi yapıldı. Binlerce hapis cezası alan, işten çıkarılanlar var. Asker, polis, öğretmen var ama bir tek siyasi yok. Çözüm güçlü parlamentodadır. El birliği ile güçlü parlamenter sistemi yeniden tesis etmeliyiz. Yeni darbelerin oluşmasına engel olmalıyız. Güçler ayrılığının temelinde güçlü Meclis, bağımsız yargı ve denetlenebilir yürütme olmalıdır. 15 Temmuz vatandaşına kurşun sıkan ve ona yol verenleri de unutmayacak. Kurucu liderin adı Mustafa Kemal Atatürk'tür. Eğer uğruna ölecek vatan arıyorsak onun adı Türkiye Cumhuriyeti'dir." diye konuştu.

Özkoç'un konuşması sırasında AKP'li vekiller masalara vurarak ve yuhalayarak tepki gösterirken AKP Grup Başkanı Naci Bostancı da darbe girişiminde Erdoğan'ın hedef alındığını belirterek, Özkoç'a yanıt verdi.

OLUÇ: DARBELERİN OLMAMASI İÇİN DEMOKRAT DEĞERLER GELİŞTİRİLMELİ

TBMM'deki özel oturumda konuşan HDP Grup Başkan Vekili Saruhan Oluç, "Darbelerin olmaması için evrensel demokratik hak ve özgürlükler; hukukun üstünlüğü, demokratik cumhuriyetin değerleri ve hakları, kurumları işletilmeli ve geliştirilmelidir." dedi. 

Konuşmasında 16 Temmuz günü Meclisteki tüm partilerin darbe karşıtı "Ortak Bildiri" yayımladığını hatırlatan Oluç, "O gün Meclis kürsüsünde konuşma yapan ve “Ortak Bildiri”yi partimiz adına imzalayan Grup Başkanvekilimiz Sayın İdris Baluken bugün cezaevindedir. O dönemki Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve diğer vekillerimizin de cezaevinde oldukları gibi" sözleriyle o günden sonra HDP yöneticilerinin özgürlüklerinin elinden alındığını vurguladı.

Darbe girişimi sonrası yapılan konuşmalarda olayların "Allah'ın lütfu" ilan edildiğini belirten Oluç, "FETÖ" ile mücadele adı altında OHAL döneminde hukuksuzluklar yapıldığını söyledi. Oluç "Onbinlerce insan hüküm olmaksızın işlerinden, barış isteyenler üniversitelerden KHK’lerle ihraç edilmiş; birçok gazete, televizyon ve radyo kanalı, sivil toplum örgütleri, kadın kuruluş ve dernekleri kapatılmış, gazeteciler tutuklanmıştır" sözleriyle bu süreci hatırlattı.

KILIÇDAROĞLU'DAN SAVCILARA ERDOĞAN ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da CHP'nin resmi Twitter hesabından yayımlanan açıklamasında savcılara çağrıda bulunarak "Cumhurbaşkanı dahi olsa Erdoğan’ı çağıracak ve soracak; 'Ne istediler?' ve 'Siz ne verdiniz?' İşte o gün FETÖ’nün siyasi ayağı da çözümlenmiş olacak" dedi.

ERDOĞAN 15 TEMMUZ ANITINA ÇELENK BIRAKTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ankara’daki 15 Temmuz anıtını ziyaret ederek çelenk bıraktı. Erdoğan akşam saatlerinde de eski Atatürk Havaalanındaki törenlere katılacak.

İMAMOĞLU: DARBE GİRİŞİMİNE NEDEN OLAN KOŞULLAR İYİ ANALİZ EDİLMELİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının bulunduğu Saraçhane’de yapılan 15 Temmuz anmalarında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu darbe girişimine neden olan koşulların iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi. İmamoğlu, “Maalesef yaşadıklarımızdan yeterince ders aldığımızı söyleyemeyiz. Herkesi kolayca düşman, suçlu ve terörist ilan etmeye dayalı siyaset dilinin gerçek suçlu, düşman ve teröristlerin faaliyetlerini örtmekten başka hiçbir işe yaramadığı herkesçe net olarak anlaşılmalıdır” dedi.

ÖNERGELER AKP-MHP ELİYLE REDDEDİLDİ

15 Temmuz’un üçüncü yıldönümü dolayısıyla açıklama yapan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakıroğlu, darbe girişiminin karanlık yönlerinin üç yıldır aydınlatılmadığını söyledi.  Darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenleri anan Bakıroğlu, Mecliste darbenin aydınlatılmasına yönelik tüm girişimlerinin AKP ve MHP eliyle reddedildiğini söyledi.

Bakıroğlu devamında şu değerlendirmeyi yaptı: “Askeri okul öğrencileri, erler ve daha birçok insan darbecilikten yargılanırken, KHK ile işlerinden atılırken, daha düne kadar FETÖ savunuculuğu yapanların, bugün FETÖ düşmanı gibi görünüp, siyasi iktidarın başının üzerinde yer alıp korunup, kollanıp, makam mevkiler verilmesi, darbe girişiminin üzerindeki şaibelerin devam etmesine neden olmaktadır. Adalet önünde darbenin hesabı sorulacaksa, sorumlu olan herkesten sorulmalıdır.  15 Temmuz darbesinin aydınlatacak gerçekleri gözler önüne serip, siyasi ayağını ortaya çıkaracak olan yine Meclistir. Nereden gelirse gelsin her türlü darbeye ve teröre karşı olduğumu belirtiyor, 15 Temmuz’un gizli kalmış gerçeklerinin en kısa zamanda açığa çıkarılmasını diliyorum.”

ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ise darbe girişimine ilişkin paylaşımında şu ifadeleri kullandı: 15 Temmuz darbe girişimi tarihimizin kara bir sayfasıdır. 15 Temmuz’da ve sonrasında yaşanılanlarla ortaya çıkan gerçek ise; 12 Eylül 2010 Referandumunda bizleri darbelere karşı mücadeleye çağıran iki ortaktan birinin askeri, diğerinin sivil darbeci olduğudur.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

YÖK’ten Kıbrıs üniversitelerinden mezun olanlara denklik mağduriyeti

SONRAKİ HABER

İHD İstanbul Şube: Metris’te insanlık dışı uygulamalara son verilsin

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa