15 Temmuz 2019 12:56

CHP Grup Başkanvekili Özel: 15 Temmuz için toplanan bağışlar nerede?

15 Temmuz darbe girişiminin 3. yıl dönümünde toplanan bağışların akıbeti bir kez daha gündeme geldi. CHP'li Özel, bağış parasının akıbetini sordu.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitirenler ve yaralananlar için toplanan bağışlar, aradan geçen 3 yıla rağmen ailelere ulaştırılmadı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, toplanan paralara ilişkin bildikleri tek resmi verinin 2017'de açıklanan 309 milyon lira olduğunu belirterek, sürecin yakından takipçisi olmayı sürdüreceklerini söyledi.

Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre, 15 Temmuz Derneğinden bir yetkili, "Aile Bakanlığından biriyle konuştum. Bir vakıf kurulacakmış bu yardımlarla ilgili, bu yardımlar şehit ve gazi ailelerine dağıtılacakmış" dedi. Konunun takipçisi olan ve geçen yıl önerge veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Bir KHK ile söz konusu vakfın kuruluşunun üzerinden neredeyse iki yıl geçmiş olmasına rağmen, henüz vakıf tüzel kişilik kazanmamıştır. Yaratılan rantı kullanmak amacıyla TÜRGEV, TÜGVA, Okçular Vakfı gibi vakıfları çok kısa süre içinde kurmasıyla bilinen bir siyasi geleneğin, şehit yakınlarımız ve gazilerimiz yararına KHK ile kurulması gereken bir vakfı bir türlü oluşturamamış olması düşündürücüdür" dedi.

ÖZEL: İKTİDARIN TUTUMU DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Özel, açıklamasında şunları söyledi:

"Şehitlerimizin yakınlarına ve gazilerimize verilen ve tutulmayan sözlerin bir an önce tutulması gerektiğini bir kere daha söylüyoruz. Bizler, şehit yakınlarımız ve gazilerimiz adına toplanan bu paraların takipçisi olmayı, şu ana kadar kurulması gereken vakfın bir an önce kurulması sürecini yakından izlediğimizi bir kere daha ifade ediyoruz. Şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz için toplanan paraların kullanımı başta olmak üzere 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yaşananlar, iktidarın hesap verme sorumluluğunun gerekleri ile bağdaşmamakta, şüphe ve tereddütlerimizi artırmaktadır." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

88 bin kapasiteli 137 yeni cezaevi geliyor

SONRAKİ HABER

Djokovic-Federer arasındaki Wimbledon finali tarihe geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...